Strona główna

W głosowaniu każdy głos będzie się liczył, nawet niemowlaka

W głosowaniu każdy głos będzie się liczył, nawet niemowlaka

2019-10-09 09:25:01  |  Agata Wiśniewska

Trwają prace nad  budżetem obywatelskim dla Chojnic na rok 2021. Wiadomo już, że samorząd na ten cel przeznaczy milion złotych. - Teraz dyskutujemy o minimalnej wartości projektu czy to będzie 100 czy 150 tys. zł – mówi Adam Kopczyński zastępca burmistrza.Projekt do realizacji będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Chojnic. Co nie jest równoznaczne z tym, że jego propozycja trafi pod ogólne głosowanie. Na podstawie zgłoszenia projektu urzędnicy określą czy spełnia on warunki brzegowe. Rzucą więc okiem na kosztorys inwestycji, lokalizację i listę wymaganych podpisów (dany projekt musi popierać grupa 30 osób). Po stronie pomysłodawcy  także udowodnienie, że projekt będzie służył całej społeczności Chojnic.  - Po weryfikacji formalnej i merytorycznej ogłosimy listę projektów. Od decyzji będzie można się odwołać – informuje zastępca burmistrza.

Głosowanie miałoby się odbyć w czerwcu 2020 r. na przestrzeni dwóch tygodni. - Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Chojnic niezależnie od wieku, czyli w tym osoby niepełnoletnie – podaje Adam Kopczyński. W ratuszu myślą o dwóch formach głosowania, papierowej w wybranych punktach, tj. ChCK-u, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centrum Parku, urzędzie miejskim i szkołach oraz elektronicznej.  Bez względu na to, który sposób wybierzemy będziemy musieli podać swoje dane np. numer pesel. „Papierowe” głosy zostaną później wprowadzone do systemu przez urzędników. Podanie swoich danych ma wyeliminować podwójne głosowanie. - Głosy będą weryfikowane z listą mieszkańców w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. wymagany będzie  nadzór rodzica. Z całej  listy projektów będziemy mogli zagłosować tylko na jeden.

Mieszkańcy do budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać zarówno projekty miękkie jak i twarde. Dla ułatwienia  sporządzenia kosztorysu urzędnicy przygotują, ile średnio kosztuje np. m2 chodnika czy ulicy albo urządzenia na plac zabaw. Wykonanie projektów będzie leżało po stronie ratusza. Realizacja inwestycji w 2021 roku.

W przyszłą środę, tj. 16 października o godz. 12:30 w chojnickim ratuszu odbędzie się kolejne spotkanie Zespołu do Zainicjowania i wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście Chojnice.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl