Strona główna

Zasady pisania listu motywacyjnego

Zasady pisania listu motywacyjnego

2019-09-04 12:38:14  | 

Szukasz pracy? Zapewne już wiesz, że poza stworzeniem solidnego CV, warto pokusić się także o napisanie listu motywacyjnego. Taka forma pisemna pozwala lepiej poznać kandydata i jednocześnie sprawdzić jego kreatywność. Niestety, większość osób stawia na gotowe szablony, przez co nie może być mowy o oryginalności. A sztampowy list motywacyjny najprawdopodobniej nie przekona rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak zatem zwiększyć swoje szanse? Podpowiadamy, jak stworzyć list motywacyjny, który zainteresuje każdego rekrutera.


Zapomnij o gotowym szablonie

Zdecydowana większość osób pisanie listu motywacyjnego rozpoczyna od porównania kilku wzorów tego typu dokumentów w sieci. W efekcie niemal 2 na 3 listy motywacyjne rozpoczynają się od wyrażenia “Chciałbym przedstawić swoją kandydaturę w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone..”. Dlaczego nie jest to dobry pomysł? Ta forma pisemna ma przekonać rekrutera, że masz do zaoferowania coś więcej aniżeli pozostali kandydaci. Jak chcesz to zrobić skoro już na starcie się do nich upodabniasz? List motywacyjny to nie matura z języka polskiego. Nie chodzi o trafienie w klucz odpowiedzi. Pokaż swoją kreatywność i zacznij od istotnych informacji. Chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami? Nie czekaj, masz tylko kilka pierwszych zdań, aby przykuć uwagę rekrutera.

Jak zacząć dobrze list motywacyjny? Oto kilka przykładów

W obecnej firmie, gdzie pracuję na stanowisku (...) udało mi się wprowadzić rozwiązania zwiększające efektywność podejmowanych działań o X%. Z chęcią pomogę usprawnić wykonywanie codziennych zadań również w Państwa firmie. Co dokładnie mam do zaproponowania?”

Uważam, że jestem doskonałym kandydatem na stanowisko X w Państwa firmie. Skąd ta pewność? W dotychczasowej karierze udało mi się osiągnąć…

Rozmowa z Państwem na targach pracy w (...) okazała się niezwykle inspirująca. Uważam, że firma X jest doskonałym miejscem do rozwijania mojej kariery”.

Państwa oferta, na którą natknąłem się w (..) wydała mi się nad wyraz interesująca, ponieważ jak się okazało, jestem dokładnie takim kandydatem, jakiego Państwo szukacie. Odzwierciedlenie wymagań z ogłoszenia znajdą Państwo w moim doświadczeniu i umiejętnościach (wymieniamy oczekiwania z ogłoszenia i dopisujemy przy nich nasze umiejętności”.

Nie powielaj informacji z życiorysu

List motywacyjny z założenia ma stanowić uzupełnienie informacji zawartych w CV. Zazwyczaj rekruterzy otwierają go dopiero, gdy uznają, że Twój życiorys jest interesujący. Zdążyli się już zatem dowiedzieć, jakie studia skończyłeś bądź gdzie do tej pory pracowałeś. Napisz zatem nieco więcej o swoich obowiązkach, osiągnięciach, najtrudniejszych wyzwaniach, z którymi sobie poradziłeś czy nagrodach, jakie udało Ci się zdobyć. Pisanie listu motywacyjnego może być nieco utrudnione w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynasz karierę. Wówczas skup się na tym, co czyni z Ciebie dobrego kandydata na dane stanowisko. Nie wymieniaj jednak wyłącznie cech charakteru. Postaraj się nieco więcej opowiedzieć o sobie - w jakie działania angażowałeś się do tej pory (wolontariat, praktyki, staże, prace tymczasowe), jakim przedmiotom poświęciłeś na studiach najwięcej uwagi, w czym jesteś najlepszy, za co zostałeś doceniony, itd. Daj się poznać z najlepszej strony. Możesz także pobawić się formą - pokaż, że dobrze odnajdujesz się w środowisku komputerowym.

Zwracaj uwagę na szczegóły - 5 podstawowych zasad:

1. List motywacyjny należy pisać z uwzględnieniem aplikacji na konkretne stanowisko. Jeden wzór nie zadziała. Musisz udowodnić, że wiesz nieco więcej o wybranej firmie.

2. Na wstępie zaznacz na jakie stanowisko aplikujesz, możesz też wspomnieć, gdzie znalazłeś ogłoszenie o pracę bądź uwzględnić numer referencyjny ogłoszenia.

3. Zwracaj uwagę na formatowanie. Stosuj akapity - list motywacyjny musi być czytelny i przejrzysty. Powinien także zawierać datę, zwrot do adresata i podpis (układ przypomina standardowy dokument urzędowy).

4. Pisz zwięźle i rzeczowo. List motywacyjny powinien zawierać się na jednej stronie A4.

5. Dodaj klauzulę o ochronie danych osobowych.

Co jeszcze warto uwzględnić w liście motywacyjnym? Przeczytaj o tym na https://kapitalni.org/pl/artykuly/list-motywacyjny-jak-napisac-go-poprawnie-gotowy-przyklad,73,483

Podsumowanie

List motywacyjny z pewnością nie przeszkodzi, a może wiele pomóc w procesie rekrutacyjnym. Nie przesadzajmy jednak ze stylem wypowiedzi. Najważniejsze jest przekazanie konkretnych informacji. Najlepiej jeszcze przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego rozpisać punkty, które chcemy w nim zawrzeć i wokół nich zbudować naszą wypowiedź.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl