Strona główna

Haft kaszubski wzorami szkoły tucholskiej w Silnie

Haft kaszubski wzorami szkoły tucholskiej w Silnie

2019-08-22 09:51:15  |  Tekst Lucyna Bucław GOK Chojnice, fot. Marta Potulska

Od czterech lat, w ramach programów Ministra Kultury w priorytecie: Kultura ludowa i tradycyjna realizowane jest zadanie ”Mistrz tradycji”. Celem zadania jest wspieranie procesu przekazywania lokalnej tradycji przez „Mistrzów” w różnych gałęziach sztuki ludowej. Gminny Ośrodek Kultury po raz czwarty realizuje projekt w tym zakresie. Wcześniejsze projekty dotyczyły haftu wzorami szkoły chojnickiej (mistrzem tradycji była Aleksandra Lubińska), wyplatania ze sworów (realizowany z Czesławem Hincem) i plecionkarstwa ze słomy (mistrzem był Zygmunt Kędzierski).


Obecnie trwa realizacja projektu pn.: „Niechaj nigdy nie zaginie, to co w złocie i bursztynie”, który dotyczy haftu kaszubskiego wzorami szkoły tucholskiej.
Ośrodek haftu tucholskiego wykształcił się na styku dwóch powiatów – chojnickiego i tucholskiego, będącego jednocześnie miejscem spotkania się kultur – kaszubskiej i borowiackiej. Haft ten, przez etnografów jest zaliczany do rękodzieła kaszubskiego, jednakże posiada unikatowe cechy, które wyróżniają go spośród pozostałych szkół. W hafcie tucholskim zamiast tradycyjnych siedmiu barw, występuje aż jedenaście odcieni złota i bursztynu, będących nawiązaniem do tzw. „złotogłowia”, czyli do złotych czepców noszonych przez zamożne kobiety głównie w XIX wieku. Szkoła tucholska charakteryzuje się bogatym wzornictwem i wyjątkowym kunsztem wykonania. Wykorzystywane są w niej zapomniane już dziś w innych szkołach motywy, takie jak: róg obfitości, czy kwiat storczyka.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dokłada od lat wszelkich starań, ażeby ożywić kultywowanie tradycji regionalnych, skupiając się przede wszystkim na działaniach w tych ośrodkach, gdzie jest to w szczególny sposób uzasadnione. Sytuacja taka ma miejsce m.in. w Silnie – miejscowości, położonej na granicy powiatu tucholskiego i chojnickiego, czego materialnym przejawem jest właśnie szkoła haftu tucholskiego.

Realizacja projektu ma ożywić tradycję haftowania zgodnie z kanonem szkoły tucholskiej. Mistrzyni tego rękodzieła – Marianna Weilandt dzieli się swoimi umiejętnościami podczas cyklicznych zajęć w WDK w Silnie ze stałą grupą uczestników. Można jednak przyłączyć się do grupy hafciarek „Modrak” – spotkania odbywają się w każdą środę od godziny piętnastej w sileńskim domu kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl