Strona główna

Chojnice przymierzają się do budżetu obywatelskiego

Chojnice przymierzają się do budżetu obywatelskiego

2019-08-14 15:51:28  |  Agata Wiśniewska

 

Tym razem chodzi o formułę z powodzeniem sprawdzającą się choćby w ościennych samorządach, gdzie mieszkańcy zgłaszają projekty do realizacji w skali całego miasta. W Chojnicach wcześniej postawiono na budżet osiedlowo-obywatelski.W miniony poniedziałek (12.08) weszło w życie Zarządzenie Burmistrza Miasta Chojnice w sprawie zainicjowania i wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście Chojnice. Na jego mocy powołany został zespół roboczy, którego pracami będzie kierował wiceburmistrz Adam Kopczyński. Zespół tworzą dyrektorzy najważniejszych wydziałów chojnickiego urzędu, 4 radnych miejskich (Jan Koperski, Bartosz Bluma, Kazimierz Jaruszewski, Stanisław Kowalik) i 10 przewodniczących osiedli.

10 września ww. gremium pochylili się nad kwestią regulaminu budżetu obywatelskiego. Po tygodniu wypracowane rozwiązania zostaną przedstawione na otwartym spotkaniu z mieszkańcami (18 września godz. 16, sala obrad). - Na pewno chcielibyśmy, aby budżet obywatelski był budżetem inwestycyjnym. Chcemy, aby były dopuszczone dwie drogi głosowania, papierowe do urny oraz przez internet – mówi Adam Kopczyński.  Poza tym urzędnicy chcieliby, aby w głosowaniu nad projektami udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy Chojnic, w tym dzieci i młodzież.  

- Czy głos młodych chojniczan będzie także słyszalny na etapie podawania propozycji? - pytamy zastępcę burmistrza.  - To jest kwestia ustalenia w regulaminie. Na pewno warto, aby każdy prezentowany projekt miał swojego lidera – odpowiada Kopczyński.

Do końca bieżącego roku mają zostać wypracowane procedury związane z budżetem, który najprawdopodobniej zamknie się w sumie miliona złotych. - Około jeden procent całego budżetu chcielibyśmy przeznaczyć na promocję tej idei, a potem już konkretnych pomysłów. W kalendarzu to rok 2020, również w kontekście głosowania. Realizacja w roku 2021.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl