Strona główna

Śmieci z dzikich transportów ominą jednak Nowy Dwór

Śmieci z dzikich transportów ominą jednak Nowy Dwór

2019-07-18 15:56:17  |  Agata Wiśniewska, fot. arch.

Uchwałę zmieniającą miejsce składowania nielegalnych transportów śmieci z terenu całego województwa Sejmik Województwa Pomorskiego będzie podejmował 29 lipca. Radny  Leszek Bonna (PO) o jej losy jest spokojny. - Zasiadam w tej części sejmiku, która ma większość - mówi samorządowiec. Pół roku temu, kiedy przyjmowano aktualizację Planu Gospodarki Odpadami dla woj. pomorskiego 2022, jako jedno z miejsc wskazując ZZO w Nowym Dworze, Leszek Bonna udziału w głosowaniu nie wziął...


Wszystkie samorządy, posiadające udziały w spółce z Nowego Dworu, były przeciwne, aby na teren gminy Chojnice trafiały śmieci z tzw. dzikich transportów, co też jasno sygnalizowały władzom województwa. Mimo to, 28 stycznia 2019 r. Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął aktualizację PGOWP2022 wskazując ZZO Nowy Dwór jako jedną z lokalizacji spełniających warunki magazynowania odpadów z dzikich transportów.  - Nasze zdanie zostało pominięte przy podejmowaniu tej uchwały – mówi nie bez żalu wójt Zbigniew Szczepański. Za uchwałą opowiedziało się 18 radnych sejmiku (na szybko znaleźliśmy wśród nich 7 nazwisk związanych z klubem PO), przeciw 1. Od głosu wstrzymało się 6 osób, tyle samo nie wzięło udziału w głosowaniu. W ostatniej grupie znalazł się m.in. Leszek Bonna.

Dzisiaj (18.07) radny sejmiku był serdecznie witany przez wójta Zbigniewa Szczepańskiego. Włodarz zaprosił go na swoją konferencji prasową. W jej trakcie Leszek Bonna informował, jaki obrót przyjęła sprawa bulwersująca nie tylko samorządowców, ale i mieszkańców naszego regionu. Po spotkaniu, które  zorganizował z  przedstawicielem zarządu sejmiku Józefem Sarnowskim ww. plan zostanie jeszcze raz zaktualizowany. Argumenty przytaczane przez naszych włodarzy w końcu zostały przyjęte ze zrozumieniem.  - Udało nam się go przekonać, że ZZO w Nowym Dworze nie jest dobrą lokalizacją. Drugie wskazane miejsce, czyli powiat tczewski, pozostaje bez zmian – przyznał radny wojewódzki. Lokalizację w Nowym Dworze zastąpi miejscowość Chlewnica w gminie Pamiętowo.

Aktualizację PGOWP2022 radni wojewódzcy będą przyjmować na sesji 29 lipca. Leszek Bonna wynikiem głosowania się nie martwi.  - Zasiadam w tej części sejmiku, która ma większość.

- Cieszymy się, że ta trudna sprawa kończy się happy endem – podsumowuje z kolei Zbigniew Szczepański, któremu mieszkańcy zdążyli już zarzucić, że nie wywiązał się z danego im słowa. Przy powstawaniu zakładu włodarz złożył deklarację, że żadne śmieci spoza gmin udziałowców nie będą wjeżdżać na teren ZZO. Sprawdziliśmy w Nowym Dworze. Wójt słowa dotrzymał. - Do Zakładu Zagospodarowania Odpadów nie trafiły odpady z zatrzymanych transportów – informują władze spółki.Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl