Strona główna

Praca w Chojnicach

Praca w Chojnicach

2019-06-14 17:13:14  |  Marek Masalski

Chojnice to urocze miasto w województwie pomorskim położone na Pomorzu Gdańskim, zachwycające turystów średniowiecznym układem przestrzennym starego miasta. Warto tu przyjechać, choćby po to, aby poczuć wieczorny klimat miasta, które częściowo otoczone jest XVI wiecznymi murami.

 

Sytuacja gospodarcza Chojnic

W mieście na pewno nudzić się nie można, ale czy równie dobrze jest pod względem gospodarki? Bogate zaplecze turystyczne m.in. Park Wodny i przystań żeglarska sprzyjają rozwojowi gospodarczemu w tej branży. Przybyszów z Polski, ale i z zagranicy, a szczególnie z Niemiec nie brakuje, ponieważ tutaj znajduje się idealny punkt wypadowy do wycieczek na południowe Kaszuby.

Oprócz tego działa w Chojnicach filia Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. Można powiedzieć, że Chojnice są małym centrum regionalnym, ponieważ to do tego miasta przyjeżdżają do pracy ludzie z pobliskich miejscowości. Do innych miast jest niestety znacznie dalej. Działa tu sieć różnych supermarketów, butików i restauracji, dlatego nie można powiedzieć, że miasto się nie rozwija.

Czy w Chojnicach łatwo o pracę?

Stopa bezrobocia jest spora, ponieważ wynosi ok. 9% w całym powiecie, co na tle całego województwa pomorskiego (5,2%) nie jest dobrym wynikiem. Ponad 1000 osób jest bez pracy, z czego ponad 650 osób to kobiety. Z kolei, jeśli popatrzymy na rok 2017 , kiedy to ilość bezrobotnych wynosiła 3462 osoby, to jest to wynik imponujący i wykazuje tendencje spadkową. Biorąc pod uwagę ten sam rok 2017, najwięcej bezrobotnych stanowili sprzedawcy sklepowi oraz ślusarze i pokrewne zawody. Jednakże pocieszające jest to, że odpływ przewyższał napływ bezrobotnych w tych grupach zawodowych. Na następnych miejscach wskazujących na najwyższą stopę bezrobocia znajduje się średni personel do spraw statystyk, osoby zajmujące się stolarką meblową, kucharze, krawcy, mechanicy samochodowi i fryzjerzy. Odchodząc od tego typu smutnych statystyk, trzeba zauważyć nieco jaśniejsze światło, bo w 2017 r. zostało zgłoszonych przez pracodawców ponad 7000 ofert pracy, czyli ponad 1541 więcej niż w roku poprzednim.

Może się przekwalifikować?

Przede wszystkim warto szukać pracy na stronie Urzędu Pracy, ale też na stronach ogólnopolskich z ogłoszeniami. Jedną z nich jest portal  jobsora.com, gdzie zawsze znajduje się sporo ofert, które są stale aktualizowane. Przykładem płynności jest ilość ogłoszeń na stronie z dniu 13 czerwca, których było ponad 40. Poszukiwani wtedy pracownicy to m.in. doradca klienta MSP, kucharz, asystent projektanta biznesowego, asystent projektanta czy referent.  Wśród zawodów deficytowych w Chojnicach można wyróżnić m.in. kierowników gastronomii, pracowników targowisk, robotników czyszczących konstrukcje budowlane czy agentów i administratorów nieruchomości.

Warto śledzić codziennie ogłoszenia, m.in. na wyżej podanych stronach. Wiele osób właśnie w ten sposób znajduje długo wyczekiwaną pracą lub zmienia dotychczasową na nową.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl