Strona główna

18-lecie działalności Chojnickiego Banku Żywności

18-lecie działalności Chojnickiego Banku Żywności

2019-06-12 17:44:44  |  oprac. red.

Chojnicki Bank Żywności w roku bieżącym będzie obchodził swoje 18-ste urodziny. Wynikami z działalności banku podzieliła się dyrektor Kinga Przełożna.


Jak sama mówi - jest się czym chwalić. Rok 2018 zamykamy zyskiem ponad 170 tys. zł. Przychody Banku Żywności wynoszą na koniec 2018 roku prawie 8 mln zł, z czego ponad 7 mln to są przychodzy z tylułu redysponowanej żywności.

Wskaźnik zwrotu z tyłułu składek, które płacą członkowie wynosi 28 zł. Najważniejsze jest to, że na przestrzeni ostatnich lat zmienia się tendencja żywności, którą zadysponujemy, ponieważ odchodzimy już od źródeł żywności unijnej, na rzecz ratowania żywności tak naprawdę, czyli tego co jest taką prawidziwą misją Banku Żywności. Coraz większy udział żywności krótkoterminowej odnotowujemy właśnie w naszych przychodach.

W 2018 r. wartość żywności unijnej, którą zadysponowano, to ponad 3 mln 800 tys. zł. a żywności pozyskanej od dystrybutorów i producentów to prawie 3,5 mln zł. Zacierają się granice pomiędzy tą żywnością, co jest dla nas rzeczywiście ważne, ze względu na to, że niedługo, mamy nadzieję, zostanie podpisana ustawa o niemarnowanu żywności. W tej chwili wiele sieci handlowych już się przygotowywuje do tego. Przekazują nam żywność dosyć reguralnie. W 2018 roku otrzymaliśmy o 20% więcej darowizn od sieci handlowych niż w latach ubiegłych (wartościowo 2,5 mln zł zaś ilościowo niecałe 300 ton). Współpracujemy regularnie z 8 sieciami handlowymi (Makro Cash and Carry, Jeronimo Martins, Tesco, Kaufland, Carrefour, AmRest i Auchan).

Działania Banku Żywności skupiają się nie tylko na dystrybucji żywności, a także na działaniach edukacyjnych nt. niemarnowania żywności. Edukowani są zarówno dorośli jak i dzieci. W 2018 r. przeprowadziliśmy 117 warsztatów edukacyjnych dla ponad 2 tys. osób. Cieszą się one ogromnym powodzeniem. Coraz częściej jest tak, że samorządy dzwonią do nas i zapraszają na swoje spotkania, żebyśmy poprowadzili jakieś konkretne działania dla np. seniorów czy dzieci.

Na koniec roku 2018 Bank Żywności posiada 22 członków, w tym jest 19 samorządów. W 2018 roku zebrano łącznie 36 ton żywności. Dyrektor dodaje: Wspomagało nas ponad 2 tys. wolonariuszy. Zbiórki odbyły się w 28 miastach. Średnio 40 tys. osób miesięcznie korzysta z pomocy banku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl