Strona główna

Ubezpieczenia wakacyjne – ile kosztują i co nam dają?

Ubezpieczenia wakacyjne – ile kosztują i co nam dają?

2019-05-16 16:52:43  | 

Wielu mieszkańców Chojnic już niedługo uda się na zasłużone, letnie urlopy, niektórzy wciąż zastanawiają się, gdzie spędzić je w tym roku. Bez względu na to, czy jest to wypoczynek organizowany we własnym zakresie, czy przez biuro podróży warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu.

Nagła choroba, wypadek, kradzież bagażu – takich „atrakcji” pragnie uniknąć każdy turysta, ale nikt nie ma przecież wpływu na to, co się wydarzy. Z ryzykiem pewnych zdarzeń trzeba po prostu się liczyć – nie da się ich wyeliminować, ale można zabezpieczyć się przed skutkami, które często mocno uderzają po kieszeni. To, jaką konkretnie ochronę zapewni ubezpieczenie wakacyjne, zależy od różnych czynników – wybór polisy jest bowiem indywidualną sprawą.

Ubezpiecz koszty leczenia

Problemy ze zdrowiem generują ogromne wydatki – zwłaszcza jeśli przytrafią się za granicą. Są kraje, np. Stany Zjednoczone czy Australia, gdzie za opiekę medyczną trzeba zapłacić niczym za przysłowiowe zboże, aczkolwiek wszędzie rachunki za leczenie są w stanie przyprawić o ból głowy. W Polsce się ich nie odczuwa z uwagi na możliwość leczenia się na NFZ (oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś jest zgłoszony do ubezpieczenia).

Wybierając ubezpieczenie turystyczne (podróżne) online na rankomat.pl, trzeba koniecznie zadbać o to, aby znalazło się w nim ubezpieczenie kosztów opieki medycznej opiewające na odpowiednio wysoką sumę gwarantowaną – w przeciwnym razie polisa nie zapewni solidnej ochrony i ubezpieczony poniesie część kosztów z własnej kieszeni. 20 000 euro przy wyjazdach do krajów europejskich i 40 000 euro przy wyjazdach do innych państw to minimum, jeżeli chodzi o sumę gwarantowaną takiego ubezpieczenia.

Polisa na wakacje – co jeszcze musi zawierać?

Polisa podróżna nawet w podstawowym wariancie powinna zawierać – oprócz wspomnianego już ubezpieczenia kosztów leczenia – ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. Z ubezpieczenia NNW wypłacane są odszkodowania za straty będące następstwem nieszczęśliwego wypadku, natomiast OC w życiu prywatnym pełni funkcję parasola ochronnego w sytuacjach, gdy to właściciel polisy nieumyślnie spowodował szkodę (rekompensatę otrzymuje poszkodowany).

Z kolei bagaż często jest przedmiotem kradzieży, ale zdarza się, że zaginie lub ulegnie zniszczeniu w innych okolicznościach, np. podczas lotu. Ochrona ubezpieczeniowa w podstawowym zakresie kosztuje nawet mniej niż 5 zł za jeden dzień – należy jednak zachować ostrożność, gdyż tak tania polisa może okazać się niewystarczająca w razie problemów.

Dodatki mają znaczenie

O skuteczności polisy wakacyjnej decyduje jej zakres. Im szerszy, tym wyższa składka, ale też i lepsza ochrona. Ilość dodatków zależy od ubezpieczyciela, niemniej największe zainteresowanie wzbudzają takie dodatkowe ubezpieczenia jak: kosztów opóźnionego lub odwołanego lotu, kosztów odwołania imprezy turystycznej, chorób przewlekłych, dla kobiet w ciąży, sprzętu elektronicznego i sportowego oraz sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka.

Tak więc polisa podróżna jest w stanie zapewnić należytą ochronę miłośnikom aktywnego wypoczynku (wypadki podczas uprawiania np. sportów wodnych to nie rzadkość), osobom przewlekle chorym (niespodziewane komplikacje mogą zepsuć urlop) etc. To, na które rozszerzenia zdecyduje się osoba zgłaszająca się do ubezpieczenia, zależy od jej potrzeb.

Polisa wakacyjna – czy to duży koszt?

Nie, jeśli porównać go z kosztami np. leczenia za granicą. Średnio to wydatek rzędu kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony. Cena polisy zdeterminowana jest zakresem ochrony ubezpieczeniowej i wysokością sum gwarantowanych ubezpieczeń wchodzących w jej skład, ale nie powinna stanowić kluczowej przesłanki przy wyborze polisy. Ograniczony zakres i zbyt niskie sumy gwarantowane skutkują zaniżonym odszkodowaniem lub odmową jego wypłaty.

Cena bezpiecznych wakacji nie jest tak wysoka, jak by się mogło zdawać. Lepiej wydać nawet 200-300 zł niż martwić się kolosalnym rachunkiem do zapłacenia. Porównywanie ofert za pomocą kalkulatora polis pozwala wybrać najbardziej atrakcyjne rozwiązanie – pod względem warunków i ceny.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl