Strona główna

Ceny OC najwyższe na Pomorzu – jak obniżyć składkę?

Ceny OC najwyższe na Pomorzu – jak obniżyć składkę?

2019-05-14 12:15:52  | 
Ceny OC są różne w zależności od wielu czynników. Jednym z aspektów, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest miejsce zamieszkania. Jak się okazuje, w najmniej komfortowej sytuacji są kierowcy z Pomorza, bo właśnie w tym województwie OC kosztuje najwięcej. Dlaczego tak się dzieje? Jak obniżyć cenę obowiązkowej polisy? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Drogo jak na Pomorzu

Mimo że w ostatnich kilkunastu miesiącach ceny OC powoli, ale sukcesywnie spadają, wciąż pozostają na stosunkowo wysokim poziomie. To zasługa podwyżek z lat 2015-2018, w efekcie których doszło do podwojenia składek ubezpieczeniowych dla większości kierowców. Najgorzej na nich wyszli właściciele aut z Pomorza, ponieważ właśnie w tym regionie składki na OC są obecnie najwyższe. W żadnym innym województwie poza pomorskim nie płaci się tak dużo za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Ile kosztuje obowiązkowa polisa na Pomorzu? Statystyki zbierane w kalkulatorze OC (https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/) wskazują, że średnia cena ubezpieczenia wynosi 788 zł. To najwyższy wynik w skali kraju – na drugim miejscu pod względem wysokości składek ubezpieczeniowych plasuje się województwo dolnośląskie, gdzie przeciętnie płaci się za OC 772 zł. Nieco mniej, bo 757 zł wynosi zaś średnia cena polisy w województwie mazowieckim. Najtaniej jest natomiast na Podkarpaciu (565 zł), w Opolskiem (598 zł) i województwie świętokrzyskim (600 zł).

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Jak widać, kierowcy z Pomorza mają powody do narzekania na drogie ubezpieczenie. I choć utyskiwania są zrozumiałe, to nie warto załamywać rąk, pokornie płacąc wysoką składkę. Czy jest jakieś inne rozwiązanie? Oczywiście – wystarczy zapoznać się z poniższymi poradami i zorientować się, w jaki sposób, za pomocą jakich metod i w jakim zakresie można obniżyć ceny OC na Pomorzu i nie tylko, bo są to rady uniwersalne.

Znajdź najtańszą ofertę

Czy wiesz, że ubezpieczenie OC jest zawsze identyczne? Nie ma znaczenia to, gdzie i w jakiej cenie je wykupisz – jeśli tylko posiadasz aktualną polisę, nie łamiesz prawa i działasz zgodnie z przepisami. Dlatego warto poszukiwać jak najtańszych ofert, na co pozwala wizyta u agenta ubezpieczeniowego, jak również sprawdzenie składek w jednym z wielu kalkulatorów ubezpieczeniowych dostępnych za darmo w Internecie, takich jak https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-ac/.

Dopiero, gdy ma się pewność, że dana oferta jest najkorzystniejsza na rynku, warto ją wykupić. Pod żadnym pozorem nie powinno się natomiast przedłużać obecnej polisy czy wykupywać nowej bez sprawdzenia, czy jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie pod względem finansowym. Przepłacanie nie daje żadnych dodatkowych korzyści, więc nie warto tego robić.

Rozsądny wybór auta

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wyborem samochodu, koniecznie uwzględnij w swoich kalkulacjach koszt zakupu OC. Pamiętaj, że zależy on w dużej mierze od marki, modelu i pojemności silnika – jeśli kupisz szybkie auto z dużą jednostką napędową, zapłacisz za ubezpieczenie dla niego nawet o połowę więcej niż za polisę dla małego, miejskiego samochodu z niewielkim silnikiem.

Zbieranie zniżek

Składkę ubezpieczeniową można zredukować poprzez zniżki ubezpieczeniowe, które dostaje się za każdy rok kontynuowania polisy bez stłuczki, wypadku i kolizji ze swojej winy. Wystarczy kilka lat bezpiecznej, bezszkodowej jazdy, żeby wypracować zniżki o wartości nawet 60%. Jednocześnie należy pamiętać, że strategia udzielania i odbierania zniżek zależy wyłącznie od towarzystw ubezpieczeniowych – żadne odgórne regulacje w tym przypadku nie obowiązują.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl