Strona główna

Twórcze partnerstwo

Twórcze partnerstwo

2019-04-28 11:38:55  |  Krzysztof Różycki

W dniach od 22 do 28 kwietnia z wizytą w Chojnicach przebywała młodzież z partnerskiego miasta Emsdetten w Niemczech. Wspólnie z grupą chojnickiej młodzieży, uczestniczyli w projekcie „pARTnerzy”, którego celem było podkreślenie międzykulturowej i międzynarodowej współpracy młodzieży.

W projekcie uczestniczyło osiem osób, które na co dzień biorą udział w zajęciach plastycznych w Chojnickim Centrum Kultury pod opieką Elżbiety Jakubowskiej, ośmioro uczestników kursu artystycznego w Geschwister – Scholl Realschule z nauczycielem Hubertusem Jelkmannem, a także czworo młodych ludzi z firmy uczniowskiej martinum.media z Gymnasium Martinum w Emsdetten. Organizatorami projektu było Stowarzyszenie Partnerstwa Miast z Emsdetten, które reprezentował Christian Erfling, występujący takżejako przedstawiciel burmistrza Emsdetten, a także Brigitte i Bernd Lohmann, którzy opiekowali się projektem od strony merytorycznej i organizacyjnej. Organizatorem projektu „pARTnerzy” po stronie polskiej była Fundacja Zarzewie, natomiast Urząd Miejski w Chojnicach oraz Chojnickie Centrum Kultury zapewniły wsparcie organizacyjne i finansowe.

Zwieńczeniem projektu była wystawa, która odbyła się 27 kwietnia Centrum Sztuki Collegium ARS. Prace wykonane trudną i wymagająca techniką linorytu, przedstawiały charakterystyczne miejsca dla Chojnic i Emsdetten. Młodzi twórcy wykazali się dużą wyobraźnią i potencjałem artystycznym, ich prace przybrały bardzo dojrzałą i złożoną formę, a także, co podkreślali opiekunowie projektu, mimo różnorodności znalazły wspólny mianownik - europejskie wartości.

W trakcie wystawy uczniowie z Gymnasium Martinum w Emsdetten, skupieni w firmie uczniowskiej martinum.media, zaprezentowali swoją działalność na niwie medialnej. W trakcie projektu „pARTnerzy”, zajęli się relacjonowaniem całego wydarzenia, spotkali z chojnickimi oficjelami, a także pracownikami lokalnej stacji radiowej. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbali członkowie chojnickiego Big Bandu: Janusz Łangowski i Krzysztof Gurdak, którzy wykonali standardy jazzowe, klasyki muzyki filmowej oraz kanony muzyki klasycznej.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl