Strona główna

Giełda winyli w Bramie Pomorza

Giełda winyli w Bramie Pomorza

2019-04-14 16:08:40  |  Artykuł sponsorowany

Kolejną ciekawą imprezą przygotowaną przez Centrum Handlowe Brama Pomorza, giełda płyt winylowych. Głównymi wystawcami niedzielnego (14.04) spotkania byli członkowie Toruńskiej Giełdy Winylowej.

Czarna płyta wraca do łask, co raz częściej współcześni wykonawcy decydują się na wydanie materiału także na tym nośniku. To co kiedyś uznawane było za wady, czyli szum, trzaski oraz rozmiar nośnika, obecnie staje się zaletą. Szczególnie „namacalność” płyty winylowej, która w dobie cyfryzacji daje wyjątkową okazję by realnie obcować z twórcą i jego dziełem.

O fenomenie płyt winylowych opowiadał Jacek Chmielewski założyciel Toruńskiej Giełdy Winylowej.

Jestem wielokrotnie o to pytany i zatrzymuję się przez chwilę żeby podsumować wszystkie powody renesansu czarnej płyty. To  nie jest jedna przyczyna, było by uproszczeniem, stwierdzenie że jest nawrót do mody retro, lub że jest jakaś moda hipsterska. To wiele połączonych powodów, wśród nich jest tęsknota za czymś realnym, żeby muzyki dotknąć, położyć na gramofonie ta płytę, zmienić strony itd. Czyli kontakt z realnym przedmiotem, zamiast cyfrowego dźwięku w tle. Po drugie retro nostalgia za dawnymi wspomnieniami, trzecia sprawa, to rzeczywiście moda na winyl, jako taka część pop kultury, która co raz częściej pojawia się na t- shirtach, w reklamach czy teledyskach.

Wydawało się, że z punktu widzenia technicznego rozwoju cywilizacji, to jest bez sensu, tak jakby przesiąść się z taksówki na konia, jednak to się sprawdza.

Giełdy płytowe, jak ta w Bramie Pomorza, są głównie źródłem płyt, które mają już swoją historię. Dzięki temu, że jesteśmy bezpośrednio przy stoiskach, możemy płytę wyjąć, odsłuchać na gramofonie i sprawdzić stan krążka. Dzięki giełdom można także liczyć na odnalezienie unikalnych wydawnictw , można także wytargować atrakcyjne ceny.

Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć muzyki, prezenter radiowy Dariusz Żuchowicz zadbało to by czarne płyty „przemówiły”, zaś dla dzieci przygotowano świąteczne kicanie w rytmie rock'n rolla.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl