Strona główna

W poniedziałek konferencja na temat kormoranów

W poniedziałek konferencja na temat kormoranów

2019-03-29 11:20:52  |  Agata Wiśniewska, fot. arch.

Inicjatorem debaty jest Mariusz Paluch. Zdaniem wicestarosty kormorany pustoszą nasze zbiorniki wodne. - Wędkarze narzekają, że nie ma co tutaj łowić. Kupują karty wędkarskie i płacą za podatek od złudzeń - mówi włodarz powiatu. Sprawdziliśmy ile skarg i wniosków wpłynęło do urzędu w przeciągu ostatniego roku odnośnie działalności tych ptaków. Okazuje się, że zero!


Konferencja pn. "Kormorany - wyzwanie czasu" odbędzie się 1 kwietnia (poniedziałek) w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach. Początek zaplanowano na godz 11. Wystąpienia gości podzielono na dwa panele. W pierwszym głos zabiorą naukowcy i pracownicy parków. W drugim m.in. przedstawiciele Polskich Związków Wędkarskich.

O szkodliwej działalności kormoranów na nasze akweny od kilku miesięcy mówi Mariusz Paluch. Z zaproszenia na poniedziałkową debatę, pod którym podpisał się m.in. wicestarosta dowiedzieliśmy się, że: "celem konferencji jest wypracowanie stanowiska wszystkich zainteresowanych, które będzie odpowiedzią na wnioski i opinie o pomoc - kierowaną ze strony rybaków, wędkarzy i właścicieli zbiorników wodnych w regionie". W nawiązaniu do tej informacji skierowaliśmy pytanie do urzędu. Mianowicie, ile skarg i wniosków dot. kormoranów wpłynęło w przeciągu ostatniego roku do starostwa i jak zareagował na nie powiat.

- Zgłoszenia dotyczące kormoranów to indywidualne sygnały płynące ze środowiska wędkarskiego i gospodarstw rybackich, poruszane na zebraniach i zawodach wędkarskich. Jest to więc informacja przetworzona przez wicestarostę Mariusza Palucha jako członka PZW i wędkarza. Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Chojnicach nie odnotował w ostatnim roku pism, dotyczących tego zagadnienia - odpowiedziała Monika Garstecka - Niemczyk rzecznik prasowy urzędu.

Program Konferencji „Kormorany- wyzwanie czasu” (1.04, godz. 11)

1. Powitanie gości, nawiązanie do założeń
2. Przedstawienie prelegentów
3. Wystąpienia gości:
- Grupa badawcza ptaków wodnych Kuling - dr Szymona Bzoma (15-20 minut )
- Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie - mgr inż. Piotr Traczuk (15-20 minut)
- Park Narodowego Bory Tucholskie - Janusz Kochanowski (10 minut)
- Zaborski Park Krajobrazowy - Mariusz Grzempa (10 minut)
4. Przerwa kawowa
5. Wystąpienia gości:
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii - Zbigniew Ordyński (10 minut)
- Komandor ChKŻ - Krzysztof Pestka (10 minut)
- PZW Człuchów - Karol Dziemiańczyk (10 minut)
- PZW Chojnice - Zbigniew Czerwiński (10 minut)
- Gospodarstwo Rybackie Charzykowy - Tomasz Sosiński (10 minut)
6. Dyskusja
7. Wnioski i decyzje dotyczące dalszego postępowania
8. Zakończenie

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl