Strona główna

Katecheci ratunkiem w czasie strajku?

Katecheci ratunkiem w czasie strajku?

2019-03-19 16:06:34  |  Agata Wiśniewska, fot. Anna Zajkowska

Dyrektor generalny ratusza proponuje by najmłodszymi wychowankami szkół podstawowych, w trakcie trwania protestu  nauczycieli, zaopiekowali się katecheci. - Oni nie strajkują. Można by przesunąć rekolekcje i tym samym zapewnić opiekę uczniom - mówił podczas dzisiejszego (19.03)  posiedzenia komisji edukacji Robert Wajlonis.


W ratuszu poważnie zastanawiają się co zrobić z dziećmi, którym rodzice w trakcie zapowiadanego strajku nauczycieli  nie będą w stanie zapewnić opieki. Urzędnicy mają tutaj na myśli szczególnie uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej. Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada strajk na 8 kwietnia. Wysunięte roszczenia w stronę rządu to podwyżka w wysokości tysiąca złotych dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Protest pracowników placówek oświatowych ma trwać do skutku.

Jak do tej pory pracownicy czterech z pięciu chojnickich szkół zadeklarowali udział  w proteście. - W niektórych szkołach za strajkiem opowiedziało się ponad 90 proc. pracowników - informował radnych w trakcie posiedzenia Grzegorz Czarnowski. Chojnicki ratusz powołał zespół kryzysowy, który ma rozwiązać problem opieki nad dziećmi. Wczoraj (18.03) urzędnicy mówili o zajęciach zastępczych, które miałoby zorganizować Chojnickie Centrum Kultury. Dzisiaj do tego zestawu dorzucili jeszcze basen, bibliotekę i Orliki.

Pomysł na zajęcie czasu najmłodszym ma także Robert Wajlonis. Dyrektor generalny ratusza proponuje by dzieci pod swoje skrzydło wzięli katecheci, którzy nie przystępują do strajku. Nauczycielom religii mieliby pomóc pedagodzy, którzy również nie zamierzają protestować. - Moglibyśmy poprosić księdza dziekana, aby przesunął termin rekolekcji począwszy właśnie od 8 kwietnia. Na czas egzaminów gimnazjalistów dzieci mają wolne, a potem drugi raz na rekolekcje, po co dublować te wolne dni – mówił sekretarz miasta. W przypadku przedłużającego się strajku dzieci dłużej chodziłyby do kościoła. - Nauki o moralności, etyce, poszanowania bliźniego nigdy za wiele. Kościół doskonale się do tego nadaje - podnosił Wajlonis.

W chojnickich szkoła zatrudnionych jest łącznie 24 katechetów, z czego jeden przebywa na urlopie zdrowotnym. W przeliczaniu na etaty jest ich niecałe 19. Sprawdziliśmy w "trójce" i "siódemce" terminy planowanych rekolekcji, to odpowiednio 10-12 marca i 27-29 marca. - Każda szkoła umawia termin rekolekcji indywidualnie z księdzem proboszczem -  mówi Karol Kołyszko, dyrektor  SP nr 3.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl