Strona główna

Zatroskani jakością powietrza w Chojnicach zakładają stowarzyszenie

Zatroskani jakością powietrza w Chojnicach zakładają stowarzyszenie

2019-03-19 13:20:28  |  Agata Wiśniewska

Inicjatorami oddolnej inicjatywy są chojniccy lekarze oraz osoby, którym bliskie są działania na rzecz ekologii. Na początek oferują pomoc w wypełnianiu wniosków na wymianę pieców, ale i rozmowy na temat zazieleniania miasta.


- Nowo powstające stowarzyszenie ma na celu walkę ze smogiem. Jesteśmy w kontakcie z wieloma instytucjami i urzędami. Pozostajemy w kontakcie z Polskim Alarmem Smogowym – zdradza Bożena Stępień z grupy inicjatywnej. Radna powiatowa i emerytowana nauczycielka geografii zarazem zapowiada totalną wojnę z kopciuchami. - Ale z pomocą dla tych, którzy nie mogą sobie wymienić pieca na inny system ogrzewania – uspokaja. W planach zawiązującego się stowarzyszenia znalazła się więc pomoc przy wypełnianiu wniosków, a docelowo także i pozyskiwanie funduszy na wymianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny.

Na stan naszego powietrza ma wpływ nie tylko to co wrzucamy do pieca,  dlatego  organizacja do problemu zamierza podejść kompleksowo. - W planach mamy rozmowy na temat zazieleniania przestrzeni miejskich i wiejskich.  Będziemy mówić co warto sadzić, żeby powietrze było bardziej czyste – zdradza Bożena Stępień. Radna zauważa, że sporo drzew wycinamy bezmyślnie. Do tego w przydomowych ogródkach coraz częściej stawiamy na iglaki zamiast na drzewa liściaste. - Ludziom nie chce się grabić liści. Nawet na cmentarzach, co jest dla mnie szokiem – podnosi Stępień. -  Będziemy namawiać społeczeństwo, aby jak najwięcej drzew liściastych sadzić zamiast iglaków, różnego rodzaju tuj, które nic nie dają poza ścianą zieleni. Drzewa liściaste oczyszczają powietrze. Może namówimy nasze władze miejskie, żeby powstał kolejny park. Budujemy drogi a nie myślimy o tym, żeby poszerzać ilość terenów zielonych. Ekologiczni zapaleńcy, wśród których nie mogło zabraknąć  Marka Wituszyńskiego założyciela chojnickiego oddziału LOP,  podejmą także wątek śmieci. - Będziemy zachęcać do działań proekologicznych stricte związanych z porządkiem w lesie, na trasach turystycznych i akwenach – dodaje pani Bożena.

W spotkaniach tworzącego się stowarzyszenia uczestniczy m.in. Adam Kopczyński. Zastępca burmistrza liczy, że organizacja sięgnie po granty na edukację ekologiczną, które nie są pozyskiwane od trzech lat. Zdaniem urzędników w walce o lepsze powietrze należy przede wszystkim postawić na wymianę pieców. - Tereny zielone to kwestia 5 proc. poprawy jakości powietrza. Większość dotyczy śmieciuchów. Byłbym bardziej skoro, aby tereny pozyskiwać pod segregację śmieci, bo segregacja wiąże się także z ochroną czystości powietrza - mówi włodarz.

16 kwietnia, na zaproszenie grupy inicjatywnej, do Chojnic z wykładem przyjedzie Marcin Popkiewicz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i fizyk atmosfery. Naukowiec w  prostych słowach opowie o tym, co nas czeka jeśli w najbliższym czasie nie zrobimy porządku z kopciuchami. Autor książki „Świat na rozdrożu”  odpowie także na pytania chojniczan i zaprosi do dyskusji. Początek spotkania o godz. 16.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl