Strona główna

Wystawa malarstwa 'Pejzaż: światło, gest i narracja'

Wystawa malarstwa 'Pejzaż: światło, gest i narracja'

2019-02-11 13:26:44  |  ChCK

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 14 lutego o godz. 18 na wernisaż wystawy Jarosławy Pabich-Szmyt, która zaprezentuje malarstwo olejne.


Jarosława Pabich-Szmyt - tworzy w dziedzinie malarstwa sztalugowego i ściennego, rysunku oraz projektowania graficznego. W 2012 ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w klasie o profilu techniki graficzne. Absolwentka (2017) Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunku Grafika o specjalności Projektowanie Graficzne. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowniach prof. Artura Skowrońskiego oraz prof. Marka Grzyba. W 2018 zrealizowała tamże następny dyplom magisterski na kierunku Malarstwo w pracowniach prof. Andrzeja Klimczak-Dobrzanieckiego, a także prof. Jacka Jarczewskiego. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

- Pejzaż: światło, gest i narracja" jest to temat cyklu malarskiego składającego się z dziesięciu obrazów olejnych, wykonanych w ramach jednej z czterech części mojego dyplomu magisterskiego na kierunku malarstwo. Szczególny wpływ na moje malarskie ukierunkowanie mają m.in. wychowanie na Kaszubach obfitujących w piękne, unikatowe widoki, a także dziedzictwo malarskie i rysunkowe zasłużonego dla miasta Chojnice, mojego dziadka, Franciszka Pabicha. Był on artystą malarzem, lokalnym działaczem kulturalnym, znanym historykiem papiernictwa i przede wszystkim absolwentem berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Moje zauroczenie pejzażem ma swoje źródło również w fascynacji sztuką dawną. Chcę aby odbiorcy nie doszukiwali się w moich pracach skomplikowanych ideologii czy przekazów, a jedynie kontemplowali piękno krajobrazu - mówi Jarosława Pabich-Szmyt

- Sądzę, że uwypuklone światło, gest budujący rzeźbiarską fakturę czy narracja ukazująca widok przykładowo w momencie niepokoju, chwilowej ciszy przed burzą, ulewą czy zmierzchem, nadają obrazom odpowiedniego wyrazu oraz charakteru, który jest dla mnie niezwykle istotny w kwestii portretowania konkretnego krajobrazu. Pojęcie pogranicza realizmu, a abstrakcji, stanowi dla mojego malarstwa klucz do właściwego zamanifestowania mojego spojrzenia na piękno przyrody. W moim przypadku nie jest to daleko posunięte pogranicze, ale budują je pewne niedopowiedzenia, niekiedy lekka geometryzacja nieba czy uproszczenie form, nawarstwienie impastowej, dekoracyjnej faktury. Obrazy powstawały w kolejności od nokturnu pt. Olsztyńska noc do najciemniejszego z całej serii pejzażu pt. Świt w Bambergu, nad którym pracowałam najdłużej i potraktowałam go ostatecznie bardziej swobodnie i eksperymentalnie. Myślę, że chronologia ta pozwala dostrzec rozwój malarski, a ostatni krajobraz traktuję jako być może zapowiedź dalszej części cyklu. Każdy obraz przedstawia inny wątek pejzażowy, poprzez to chcę podkreślić wieloaspektowość scenerii i tego, że natura jest nieograniczonym źródłem inspiracji - dodaje artystka.

Sala wystawowa Chojnickiego Centrum Kultury
Czwartek 14 lutego, godz. 18:00
Wstęp wolny

Wystawa będzie czynna do 3 marca w godzinach funkcjonowania placówki.
Zapraszamy!



Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl