Strona główna

Jan Zaranka pokazał swoją kolekcję orłów

Jan Zaranka pokazał swoją kolekcję orłów

2019-01-31 12:47:39  |  Anna Zajkowska

Wystawę, w ramach zajęć z historii, obejrzeli uczniowie klasy III a LO im. Filomatów Chojnickich.

„Historia godła polskiego” to nazwa wystawy, którą otwarto w galerii Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach. Zaprezentowano na niej fragment kolekcji portretowanego na przełomie dwóch stuleci orła białego, symbolu państwa polskiego.

W listopadzie ubiegłego roku obchodziliśmy 100 lat wolnej Polski. Dzisiaj przypada 99 rocznica powrotu Chojnic do macierzy. Między innymi te dwa wydarzenia są pretekstem do wyciągnięcia z domowych schowków i klajstrów, pokaźnej kolekcji orła białego umieszczanego na godłach, tablicach informacyjnych, guzikach, patriotycznej biżuterii czy pieniądzach. Eksponaty należą do mieszkającego w Czersku Jana Zaranka, który na co dzień jest przewodnikiem wycieczek.

Mężczyzna pasją do zbieractwa zaraził się od swoich rodziców. W jego domu zawsze z wielką dbałością i sentymentem przechowywano pamiątki po członkach rodziny, szczególnie tych z dawniejszych pokoleń. Między innymi dlatego pan Jan z takim namaszczeniem dba o swoją kolekcję wizerunków orła białego.

Przedmioty, które zawierają godło Polski czerszczanin kolekcjonuje od blisko 50 lat. Datowane są one na różne okresy. Wiele z nich kolekcjoner ocalił od zniszczenia lub zapomnienia. Najstarszym eksponatem jaki posada jest srebrny krzyżyk, na którym wizerunek ukrzyżowanego Jezusa zastępuje orzeł. - Tak wyglądała biżuteria patriotyczna w okresie rozbiorów Polski, czyli w XVIII-XIX wieku, kiedy naszego kraju nie było na mapach. W kolekcji mam też wyciętego z blachy czarnego orła, prawdopodobnie pruskiego. Mam do niego duży sentyment – przyznaje pan Jan. - Uratowałem go ze złomu, jest to nieporadna robota, prawdopodobnie wykonana przez jakiegoś ucznia albo czeladnika. To wyklepana blacha. Widać, nawet że wycinana nożycami – dodaje.

Nowych eksponatów pasjonat szuka w różnych miejscach. W szkołach, urzędach, różnego rodzaju placówkach publicznych, na złomowiskach. Posiada także solidną stalową tabliczkę, którą dawniej montowano do parowozów. - Otrzymałem ją od kustosza dworca w Kościerzynie. Jest sfatygowana, ale i tak w lepszym stanie niż inne, które tam jeszcze mają – przyznaje.

Wystawa pn. „Historia godła polskiego” eksponowana jest w Technikum im. Stefana Bieszka, na pierwszym piętrze. Zwiedzać ją można do końca lutego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl