Strona główna

‘Senior 2.0’ i senioralna rada przy urzędzie. Nowe pomysły starostwa

‘Senior 2.0’ i senioralna rada przy urzędzie. Nowe pomysły starostwa

2019-01-23 16:55:38  |  Anna Zajkowska

O projekcie "Senior 2.0" starosta Marek Szczepański opowiedział podczas wczorajszej (22.01) konferencji prasowej.

Wraz z nową kadencją w powiecie pojawiają się nowe pomysły. Dotyczą one integracji środowisk senioralnych oraz wychodzenia naprzeciw ich potrzebom. Projekt „Senior 2.0”, to inicjatywa mająca uczyć jak być bezpiecznym w zmieniającym się świecie oraz jak rozpracować nowoczesne urządzenia codziennego użytku. Kolejny pomysł to stworzenie bazy formalnych i nieformalnych grup skupiających osoby starsze oraz hucznie wyprawiany Powiatowy Dzień Seniora.


Projekt „Senior 2.0” skierowany jest do grupy wiekowej 60+. Obejmuje on zajęcia z zakresu bezpieczny senior, cyfrowa akademia seniora oraz Powiatowy Dzień Seniora.

Pierwszy z wymienionych to cykl warsztatów i ćwiczeń z tego, w jaki sposób bezpiecznie funkcjonować w zmieniającym się otoczeniu. - Mimo, że media bardzo mocno nagłaśniają problematykę metod na wnuczka, policjanta, czy innego urzędnika, nadal dochodzi do wyłudzeń środków finansowych od seniorów. Chcemy uświadamiać naszych seniorów, z całego powiatu chojnickiego, jakie są zagrożenia, jak ich unikać i w jaki sposób reagować – opowiada starosta Marek Szczepański.

Z kolei podczas tzw. cyfrowej akademii uczestnikom przybliżone zostaną nowinki techniczne, cyfrowe, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Na tapetę pójdą m.in. nowoczesne metody komunikowania się, obsługa tabletu, smartfona oraz dokonywanie zakupów w internecie.

Trzecim tematem zawartym w projekcie jest Powiatowy Dzień Seniora, ma być obchodzony drugiego dnia święta powiatu. - W tym projekcie przewidzieliśmy również wolontariat dla młodzieży, chcemy tu działać międzypokoleniowo. Zachęcić młodzież do tego, żeby brała czynny udział w działaniach z zakresu warsztatów dla seniorów. Młodzi niejednokrotnie są ekspertami jeśli chodzi o obsługę smartfonów, tabletów. Chcemy integrować pokolenia, na różnych polach – mówi starosta.

„Senior 2.0.” to inicjatywa Fundacji Rozwoju Regionalnego Tur z Chojnic oraz starostwa powiatowego. Ma ona pochłonąć 75 tys. zł. By zdobyć potrzebne pieniądze złożono wniosek do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie powinno nastąpić do końca kwietnia. Działania projektu rozłożone są na dwa lata.

- Do tej pory powiat nie był partnerem w takim projekcie, skierowanym typowo do seniorów. Ten jest pierwszy, ale myślimy też o szerszych działaniach, jak te które realizowane są np. w Trójmieście. Chodzi o guziki alarmowe dla samotnych seniorów. Kiedy senior źle się poczuje wciska guzik, a system powiadamia operatorów, ci pogotowie. Powiat będzie starał się pozyskać na to dotacje unijne – dodaje Szczepański.

 

Seniorzy łączcie się!

Mariusz Paluch zachęca z kolei do kontaktu liderów formalnych i nieformalnych grup seniorów. - W naszym wieloletnim programie chcemy stworzyć program integracji społeczności senioralnej. Mamy pomysł na produkt, polegający na tym, że raz do roku chcielibyśmy się z nimi wszystkimi spotykać. Klaruje nam się w tym momencie wizja i idea – mówi wicestarosta. Idea, o której mówi Paluch to wspomniany wcześniej Powiatowy Dzień Seniora, połączony ze świętem powiatu. Impreza odbywa się pod koniec sierpnia.

Mariusz Paluch chce utworzyć także coś na wzór „bazy seniora”, czyli spis zrzeszeń, klubów, chórów, kół. Słowem, wszystkich mniejszych i większych, formalnych i nieformalnych ugrupowań, których członkami są osoby starsze. - Mamy szeroką propozycję i chcielibyśmy zważyć i zmierzyć jak jest to duża grupa ludzi, dla których moglibyśmy zrobić coś fajnego. Naszym zamierzeniem jest stworzenie swojego rodzaju bazy, dzięki której organizując jakieś wydarzenie, moglibyśmy do tak zwanych liderów zatelefonować, spotkać się na zebraniu i porozmawiać o przedsięwzięciu – wyjaśnia. Być może z grupy przedstawicieli, potocznie nazwanych senioralną radą, wyłoniony zostanie nieformalny pełnomocnik ds. seniorów. Miałaby to być osoba łącząca starszych mieszkańców powiatu  z włodarzami. Przekazywałaby ona informacje np. o występujących w powiecie barierach architektonicznych.

Numer telefonu, pod którym można kontaktować się z Mariuszem Paluchem to 732 72 72 72.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl