Strona główna

Miał ponad trzy promile i przyjechał kupić alkohol

Miał ponad trzy promile i przyjechał kupić alkohol

2019-01-11 18:38:13  |  oprac. red., fot. KPP Chojnice

 

Policjanci z czerskiego komisariatu policji zatrzymali wczoraj (10.01.) nietrzeźwego 36-letniego mieszkańca gm. Czersk. Doszło do tego dzięki reakcji właściciela sklepu, u którego kierowca, oraz jego koledzy, chcieli zakupić alkohol. - Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty i odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za brak odpowiednich uprawnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do dwóch lat oraz wysoka kara finansowa – mówi st. sierż. Justyna Przytarska.


Wczoraj (10.01.) około godz. 18.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach otrzymał zgłoszenie od właściciela jednego ze sklepów w Łęgu. Mówił on o pijanym kierowcy, który wspólnie z dwoma, również wstawionymi kolegami, przyjechał zakupić alkohol. - Sprzedawca od razu wyczuł od mężczyzny, który trzymał kluczki od pojazdu, wyraźny zapach alkoholu. By nie dopuścić kierującego do dalszej jazdy zabrał mu je. Mężczyźni stali się wobec zgłaszającego agresywni – relacjonuje st. sierż. Justyna Przytarska, rzecznik prasowy KPP w Chojnicach. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce zgłoszenia zastali siedzących już w pojeździe mężczyzn. Trzech z nich zostało poddanych badaniu na zawartość alkoholu. Alkomat wskazał u nich od dwóch do ponad trzech promili alkoholu w wydychanym powietrzu. - Policjanci w trakcie czynności, aby ustalić, który z nich prowadził auto przejrzeli sklepowy monitoring. Dzięki niemu potwierdzili, że był to właśnie ten mężczyzna, który wydmuchał ponad trzy promile. Ponadto, po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych, okazało się, że kierujący w ogóle nie posiada do tego uprawnień. Samochód odholowano na strzeżony parking – informuje rzecznik prasowy.

- 36-latek w najbliższym czasie usłyszy zarzuty popełnienia przestępstwa drogowego oraz odpowie za wykroczenie. Ponadto jeden z jego kompanów, 64-letni mieszkaniec tej samej gminy, odpowie za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz będącej po spożyciu alkoholu. Grozi za to wysoka kara grzywny – dodaje policjantka.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju, na okres nie krótszy niż trzy lata. Orzeka także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Świadczenie pieniężne orzeczone przez sąd może sięgać nawet do 60 tys. zł.

- Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, a także dziękują za wspaniałą postawę i pomoc w wyeliminowaniu z ruchu kolejnego pijanego kierowcy – mówi st. sierż. Justyna Przytarska.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl