Strona główna

Ceny za śmieci poszybują w górę

Ceny za śmieci poszybują w górę

2019-01-11 14:50:52  |  Anna Zajkowska

Nastąpi to wraz z dniem pierwszego kwietnia. Wszyscy mieszkańcy Chojnic zapłacą więcej zarówno za śmieci segregowane jak i niesegregowane. Pierwsze kosztować będą 13 zł, drugie 18 zł.


Podwyżka związana jest ze wzrastającymi cenami utylizacji i przechowywania odpadów tzw. stabilizatu i balastu. - Stabilizat to odpad, który powstaje już po segregowaniu w ZZO Nowy Dwór. Po tym procesie leży on jeszcze kilka miesięcy i jego waga spada, ale balast to pozostałość, która nie poddaje się żadnej obróbce – wyjaśnia Adam Kopczyński. - Wzrost stawki wynika z opłat środowiskowych, które narzuca nam Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska – dodaje wiceburmistrz.

W Chojnicach ilość tego typu odpadów na koniec roku wynosiła ponad 12 ton. Cena za transport zgazowanie lub przeróbkę jaką ZZO Nowy Dwór płaci firmom zewnętrznym by opróżnić swoje magazyny to 330 zł od tony. Mówi się, że kwoty te w przyszłych latach mają wzrastać, i to znacznie. W związku z tym burmistrz, Arseniusz Finster wraca do tematu zbudowania przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Nowym Dworze instalacji, dzięki której z omawianego odpadu powstawałby brykiet. - Chyba będę miał dobrą wiadomość w tym roku, i z tą instalacją ruszymy – mówi. - Mając tę instalację podwyżka opłat środowiskowych, za przechowywanie balastu i utylizację, nie będzie dedykowana mieszkańcom. Będziemy starali sami ten balast zagospodarować w ramach ZZO Nowy Dwór. Jeśli nam się nie uda, wówczas czekają nas kolejne podwyżki – przyznaje włodarz.

Koszt wspomnianej inwestycji to około 40 mln zł. Współfinansowana była by ona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Potrzebny jest jednak wkład własny. Zapytany o to skąd wziąłby pieniądze na realizację inwestycji włodarz nie podał konkretnej odpowiedzi. - Na pewno nam się opłaca, nawet jako samorządom, wesprzeć ZZO dopłatą żeby uniknąć drastycznych podwyżek dla mieszkańców. Uważam, że bariera 20 zł nie powinna zostać przekroczona – stwierdził.

Adam Kopczyński zapowiada także, że na mocy rozporządzenia, od 2021 roku chojniczan czeka segregacja śmieci na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji oraz metale i tworzywa sztuczne.

W tej chwili stawki za śmieci segregowane w mieście wynoszą 10 zł od osoby oraz 13,50 zł za nie segregowane. Od pierwszego kwietnia 2019 roku ceny wzrosną o kolejno 3 zł i 4,50 zł.

Temat ten omawiany będzie także podczas najbliższej sesji rady miasta, tj. 28 stycznia.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl