Strona główna

O dotacji dla bazyliki i ciemnościach

O dotacji dla bazyliki i ciemnościach

2018-11-08 12:04:59  |  Agata Wiśniewska

W poniedziałek (5.11) po raz ostatni obradowały wspólnie komisje "starej" rady miasta. Punktów zapalnych jako takich nie było. Marek Bona dopytywał o projekt uchwały dotyczący dotacji w wysokości 150 tys. zł na remont dachu "starej plebani". Reszta gremium zgłaszała problemy związane z oświetleniem miasta.


W pakiecie uchwał przygotowanym na ostatnią sesję rady miasta kadencji 2014-2018 znalazł się m.in. projekt mówiący o udzieleniu dotacji na remont dachu "starej plebanii" w wysokości 150 tys. zł Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. W miniony poniedziałek (5.11) na wspólnym posiedzeniu komisji Marek Bona dociekał, jak przedstawia się sprawa remontu, nie tylko dachu plebanii, ale i całego budynku. - Dla mnie to jest ruina w tej chwili - mówił radny, zaznaczając zarazem, że nie jest przeciwny omawianemu projektowi uchwały. - Podatnik wydaje pieniądze. Chciałbym wiedzieć, kiedy to zostanie zrobione - podnosił Bona.


- Budynek starej plebanii jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Pieczę nad tym budynkiem sprawuje wojewódzki konserwator zabytków, ja otrzymuję tylko informacje o bieżących remontach. Teraz dostałam decyzję od woj. konserwatora zabytków o pozwoleniu na remont poszycia dachowego, który ma odbyć się na postawie projektu zatwierdzonego także przez konserwatora. Na ten cel parafia złożyła wniosek - informowała Marlena Pawlak. Miejska konserwator zabytków przypomniała, że wcześniejsze prace na obiekcie zostały wstrzymane przez konserwatora z Gdańska. - Na tym etapie mam pozytywną decyzję od konserwatora na remont poszycia dachowego. Myślę, że w przyszłym roku będzie robiona elewacja budynku, ze środków unijnych, jakie pozyskał ksiądz - dodała Pawlak.

Remont dachu musi zostać wykonany do końca bieżącego roku. Kosztorys prac załączony przez chojnicką bazylikę opiewa na sumę 151 tys. zł. - Jeśli chodzi o remontu budynku parafia pozyskała środki wspólnie z LGR Morenką - potwierdził Antoni Szlanga informując radnego, że do przygotowania pełnej informacji na sesję zostanie zobligowany burmistrz. Wspomniana dotacja to 1,5 mln zł na przygotowanie i prowadzenie Domu Dziennego Pobytu. Na prace inwestycyjne  przeznaczone jest 20 proc. sumy dofinansowania.


Jeśli chodzi o zmiany w budżecie, na jutrzejszej sesji (9.11), 100 tys. zł zostanie przesunięte na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3. Dodatkowy zastrzyk gotówki przeznaczony jest na doposażenie nowej kuchni i stołówki. O 30 tys. zł zostaną zwiększone wydatki związane z przebudową miejskiego stadionu.

W poniedziałek radni zgłaszali także problemy związane z oświetleniem ulic. I tak Jacek Klajna mówił o egipskich ciemnościach na ul. Piłsudskiego, a Maria Błoniarz - Górna wskazywała na analogiczną sytuację na ul. Towarowej. Dla odmiany o lampach palących się przez cały dzień donosił Stanisław Kowalik. Na Dworcowej, choć palą się lampy, na chodnikach ciemno przez konary drzew. - Trzeba by je odpowiednio przycinać, formować - apelował Jerzy Świerczewski, przewodniczący Osiedla Michała Drzymały.  Do tego zestawu Jarosław Rekowski dodał jeszcze awarię oświetlenia na ul. Sukienników. Urzędnik wyjaśnił, że na sytuację z oświetleniem w mieście, mają wpływ dwa różne układy jego uruchamiania. - Na majątku urzędu używamy zegary astronomiczne, one sterują czasem, bez względu na pogodę czasem uruchomienia i zgaśnięcia. Natomiast na majątku Enei jest czujka zewnętrzna, która nie znajduje się na ternie Chojnic. Stąd czasami warunki atmosferyczne mogą powodować, że u nas może być przejrzyste niebo i przypadkiem świecą się światła. Będziemy to wyjaśniać z Eneę - mówił urzędnik. -  Jeśli jakieś ciągi palą się cały dzień prosiłbym o sygnały, bo nie wszystko jesteśmy w stanie zweryfikować - dodał. Dyrektor informował również, że w czasie usuwania awarii są załączane obwody i to się dzieje w trakcie dnia.

Na posiedzeniu wybrzmiał także temat placów zabaw i kontroli ich stanu za sprawą Kornelii Żywickiej. Szefująca "czwórce" informowała o złym stanie technicznym urządzeń wykonanych i zamontowanych przez Apis w ramach budżetów osiedlowo-obywatelskich.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl