Strona główna

Z wizytą w 'Zielonym Pałacu'

Z wizytą w 'Zielonym Pałacu'

2018-10-27 10:42:07  |  Lucyna Bucław

Mieszkańcy Klosnowa, Kłodawy, Powałek i Zbenin wspólnie realizują przedsięwzięcie pn.: „Cudze chwalicie, swego nie znacie – poznajemy zasoby historyczne, kulturowe i przyrodnicze naszej okolicy”. Ostatnie działania projektowe zdecydowanie odnosiły się do „zasobów historycznych” regionu. Uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę rowerową do „Zielonego Pałacu”. Bunkier ten w okresie okupacji niemieckiej znajdował się w lesie nieopodal wsi Męcikał i w organizacyjnym nazewnictwie określany był właśnie kryptonim "Zielony Pałac".


Mieszkańcy gminy Chojnice mogli zobaczyć z bliska, jak owo miejsce wyglądało ponad 70 lat temu i jakim warunkom życia - a potem walki - musieli sprostać ci mieszkańcy naszego regionu, którzy nie godzili się z ówczesną niemiecką okupacją ziem polskich. Przewodnikami po tym historycznym miejscu byli członkowie Stowarzyszenia„CIS”, których staraniem bunkier został zrekonstruowany.


Lokalna historia, przekazana (a nawet pokazana!) przez osoby, które z pasją opowiadają o wydarzeniach z przeszłości okazała się nad wyraz interesująca dla uczestników wycieczki. Deklaracje, że miejsce będą odwiedzać i polecać, jako godne odwiedzenia, na pewno nie będą gołosłowne. Wszystkim, którzy chcą poznać historię "Gryfa Pomorskiego" i historię okupacji niemieckiej na naszych ziemiach polecamy miejsce nieopodal Turowca i kontakt z członkami Stowarzyszenia CIS.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu DOM Kultury + Inicjatywy lokalne 2018

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl