Strona główna

Ścieki (przed)wyborcze

Ścieki (przed)wyborcze

2018-10-18 09:45:21  |  Dolendi Modus, fot. arch.

Z billboardów, płotków, bram, gazet, ulotek, skrzynek pocztowych i ustawionych przy drodze słomianych ścianek patrzą na nas uradowane oblicza politycznych pupili. Spoglądają błagalnie licząc, że wszędobylska obecność ich wizerunków przyda im choć kilka dodatkowych głosów.


Tymczasem w cieniu wyborczych spektakli, często pieczołowicie wyreżyserowanych, wierny towarzysz Klemann raczy nas kolejną podwyżką cen za usługi kierowanej przez siebie miejskiej spółki. Niby podwyżka ostatecznie niewielka, bo zniwelowana powziętą przez radnych miejskich uchwałą o dopłacie do każdego metra sześciennego odprowadzonych ścieków, ale mimo to skłaniająca do zadumy.

Nawet bowiem uwzględniając dopłatę znajdujemy się w niechlubnej czołówce najdroższych usług wodociągowych wraz z Wałczem, Sępólnem, Starogardem i Szczecinkiem. Bez urzędowej dopłaty zajęlibyśmy w tym konkursie miejsce drugie, tak mamy czwarte, więc pan prezes ma jeszcze pole do popisu.

Osobiście jednak wolałbym, aby chojnickie wodociągi wzięły przykład ze swoich odpowiedników z Bytowa, Gdańska, Koszalina, Lęborka lub Pruszcza Gdańskiego i np. zrezygnowały z pobierania opłat stałych. Szczególnie mam tu na myśli opłatę rozliczeniową, która gdy się chwilę zastanowić, jawi się wyłącznie jako gotowość Miejskich Wodociągów do przyjęcia naszych pieniędzy. Bareizm w czystej postaci.

Oczywiście, inne przedsiębiorstwa wodociągowe również pobierają różnego rodzaju abonamenty zawierające w sobie "koszty rozliczenia", ale są to najczęściej kwoty dużo niższe (oscylujące sumarycznie w granicach 3-7 zł) niż sama tylko opłata za możliwość płacenia naliczana przez chojnickie wodociągi (9,82 zł), która razem z pozostałymi abonamentami (w tym opłatą za odczyt, której w formie samodzielnej pozycji również próżno szukać w cennikach innych firm dostarczających wodę) daje razem 18,16 zł i drugie miejsce w rankingu zaraz po Starogardzie Gdańskim (19,70 zł).

W tym miejscu ktoś, a takich nie brak, mógłby argumentować, że mamy ostateczne koszty na poziomie podobnym do Szczecinka czy właśnie Starogardu, które zamieszkuje zbliżona ilość odbiorców wody i dostawców ścieków. Jednak nawet pobieżna lektura taryf z okolicznych miast pokazuje, że wielkość populacji nie koreluje zanadto z cenami. Dużo mniejsze Sępólno Krajeńskie, przywołany wcześniej Wałcz czy niemal połowę mniejsza Kościerzyna mogą pochwalić się cenami za wodę i ścieki na podobnym lub wyższym od naszego poziomie. Z drugiej strony Bytów, Człuchów, Miastko, Świecie czy Tuchola mają, mimo podobnej do wcześniej wymienionych ilości mieszkańców, ceny wyraźnie mniejsze.

Natomiast w przypadku większych aglomeracji (Grudziądz, Koszalin, Piła, Słupsk) ceny w zasadzie zawsze są niższe niż w naszym grajdołku. Rywalizować możemy dopiero z olbrzymim Gdańskiem, który jednak przegrywa z kretesem, gdy pod uwagę weźmiemy brak opłat abonamentowych.

Patrząc na powyższe dziwię się, że temat cennika Miejskich Wodociągów w Chojnicach nie pojawił się w programach wyborczych konkurentów urzędującego burmistrza.

Ostatecznie przecież sprawiedliwiej i prościej byłoby chyba w miejsce darmowej komunikacji czy innych obiecywanych przez polityków i finansowanych przez nas atrakcji, po prostu zabierać z naszych portfeli mniej. Prawda?

Sprostowanie 19.10.2018 r.

Załącznik (tabela) do opublikowanego przez nas felietonu zawiera kilka  nieścisłości i błędów. Publikujemy zatem jeszcze jedno zestawienie taryf, tym razem autorstwa Miejskich Wodociągów. Ceny zostały zweryfikowane i przedstawione  w wartościach brutto. Korekcie uległy opłaty abonamentowe a okres rozliczeniowy został ujednolicony do dwóch miesięcy.

Tabela taryf

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl