Strona główna

Książka jako zbiór uwag i poglądów

Książka jako zbiór uwag i poglądów

2018-10-16 15:50:00  |  Anna Zajkowska

„Stowarzyszenie Obywatelskie Projekt Chojnicka Samorządność. Przygotowani do zmian – gotowi do konkurencji” to najnowsze wydawnictwo Mariusza Brunki i Kamila Kaczmarka, członków PChS-u. Książka swoją premierę miała wczoraj (15.10) w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Wspomniana pozycja to 151 stron artykułów, które przez ponad trzy lata publikowane były na łamach miesięcznika „Chojniczanin.pl” w rubryce „Zdaniem opozycji”. - Prezentujemy tam nasze poglądy, będące w opozycji w stosunku do koalicji, która sprawuje władzę w mieście przez ostatnie czterolecie. Wyrażamy tam poglądy na konkretne sprawy. Takie, które są stricte samorządowe - wyjaśniał na początku spotkania Mariusz Brunka. Artykuły, szczególnie te z dawniejszego okresu, często opatrzone są aktualizacjami. - Patrząc na niektóre tezy zawarte w książce widać, że ewaluowały i nie są one teraz tak ujęte jak jeszcze jakiś czas temu. Na pewne rzeczy teraz patrzymy inaczej. Rzeczywistość jest dynamiczna - dopowiedział Kamil Kaczmarek.

Kaczmarek zwrócił także uwagę, że on i Mariusz Brunka autorami książki są tylko formalnie, ponieważ podjęte w niej tematy, to głównie wynik cotygodniowych spotkań klubu PChS. Efekt wielu godzin rozmów dotyczących bolączek miasta.- Te tezy są efektem naszego wspólnego wysiłku intelektualnego - zaznaczał.

Książka „Przygotowani do zmian - gotowi do konkurencji” składa się z siedmiu rozdziałów. Opisana jest tam, w sposób subiektywny, co podkreślają autorzy, najnowsza, bo obejmująca ostatnie 10-lecie, historia Chojnic, oraz  wizje samorządności stowarzyszenia. Poszczególne rozdziały opatrzone zostały komentarzami - maksymami. - Można je potraktować jako maksymalne skrócenie naszych poglądów. Przykładowo: W fundamentalnym ujęciu władza nad ludźmi nie polega na tym, że się nimi rządzi, ale że się ich organizuje - przytaczał Brunka.

Przewodniczący klubu radnych PChS nie ukrywa, że w publikacji znajdują się też artykuły złośliwe, co, jego zdaniem, niektórym może się wydać wręcz kontrowersyjne. Tymi momentami są np. zadawane na koniec rozdziałów pytania do czytelnika oraz tzw. „zadania domowe”. Jedno z przytoczonych podczas promocji książki brzmi: „Spróbuj znaleźć kontakt z którymś z radnych klubu A. Finstera i zapytaj go „prywatnie”, co sądzi o swoim pryncypale”. - To są oczywiście takie małe kijki wsadzane w mrowisko. Liczymy na to, że ta formuła, czasami trochę uszczypliwa, przede wszystkim zachęci do analizowania i refleksji nad pewnymi sprawami - podkreślał.


Publikację zakupić można w księgarni przy ulicy Kościuszki oraz w umiejscowionej na Starym Rynku galerii z regionalnymi pamiątkami.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl