Strona główna

Jutro mija termin składania wniosków na straty w ziemniakach

Jutro mija termin składania wniosków na straty w ziemniakach

2018-10-04 14:00:23  |  Anna Zajkowska

Komisja od poniedziałku (8.10) będzie szacowała straty. Pod uwagę będą jednak brane tylko wnioski rolników, których uprawy znajdują się jeszcze na polu.

 

W gminie Chojnice powołana przez wojewodę pomorskiego komisja do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych suszą w okresie od 1 kwietnia do 10 czerwca swoją pracę zakończyła 18 września. Wtedy to wysłała do wojewody ostatnie wiążące się z tym działaniem dokumenty. Ku zaskoczeniu członków komisji sześć dni później (24.09) na stronie internetowej Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ukazała się informacja, że odszkodowania w wyniku tegorocznej suszy obejmują także ziemniaki, o czym wcześniej nie było mowy. - Żałujemy, że według instytutu w Puławach ziemniaki od początku nie były zakwalifikowane jako roślina, która w wyniku suszy ucierpiała - komentował podczas dzisiejszej (4.10) konferencji prasowej w urzędzie gminy Andrzej Brunka, dyrektor wydziału rolnictwa.

 

Termin składania wniosków, narzucony przez instytut, jest zaskakująco krótki. Mija jutro, czyli 5 października. Urzędnicy informują rolników chcących otrzymać odszkodowanie z tytułu suszy, że wytyczne IUNiG mówią tylko o ziemniakach, które są jeszcze na polach. Wynika to z zapisu rozporządzenia, które jasno określa, że chodzi o uprawę, a nie o plony, np. te składowane już w piwnicach. - Prace szacunkowe w terenie komisja rozpocznie w poniedziałek. Ziemniak, to taka uprawa, że nie wyobrażam sobie, żeby ona w przyszłym tygodniu na polu leżała – mówi Brunka.

 

Urzędnicy nie znają jednak jeszcze składu komisji, która będzie odwiedzała rolników. Ta, która zajmowała się szacowaniem strat w ostatnich miesiąca jest niepełna, ze względu na brak w jej szeregach pracownika doradztwa rolnego, co jest wymogiem koniecznym. Pracownicy Urzędu Gminy w Chojnicach czekają na odpowiedź wojewody pomorskiego w tej sprawie.

 

W konferencji prasowej wziął udział także kierownik chojnickiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Bartosz Bluma. Mówił on m.in. o tym, że termin składania wniosków na nieurodzaj spowodowany suszą, na inne rośliny, przedłużył się do 31 października bieżącego roku. - Dla nas najważniejsze jest żeby rolnik złożył wniosek. Nawet jeśli będzie on niepełny: będzie potrzebował uzupełnienia o stosowny protokół z właściwymi podpisami, bądź też jeszcze będą miały być uwzględnione te ziemniaki to i tak podstawą jest żeby ten wniosek został złożony przez rolnika do końca bieżącego miesiąca - wyjaśniał Bluma. Dokument ten, w takiej formie, będzie dla ARiMR wiążący. Na jego podstawie do końca roku agencja sprawdzi zgłoszoną we wniosku sprawę, skontroluje ją, wyda stosowną opinię oraz wypłaci odszkodowania.

 

Formularze dotyczących strat, poniesionych w wyniku tegorocznej suszy, złożyło 536 rolników z gminy Chojnice. Łączna wartość szkód na powierzchni upraw ponad 15 452 ha opiewa na kwotę ponad 20 mln 116 tys. zł.

Wnioski o szacowanie szkód w uprawie ziemniaka należy składać w Biurze Podawczym Urzędu Gminy w Chojnicach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl