Strona główna

Ratusz bada wodę tylko z jednego stawu

Ratusz bada wodę tylko z jednego stawu

2018-08-07 10:55:45  |  Agata Wiśniewska

Po tym jak w lipcu parkowe oczka zrobiły się zielone od sinic poprosiliśmy urząd miejski o wyniki badań wody z kilku ostatnich miesięcy. Okazuje się, że magistrat kontroluje stan tylko jednego zbiornika tj. stawu z natryskami.

 

W historii zmodernizowanego miejskiego zieleńca nie brakuje epizodów z wpłynięciem fekaliów do rowów i oczek wodnych. Ścieki sanitarne znalazły się w parku m.in. w roku 2012 2014 czy 2017. Przed czterema laty w związku z właśnie taką awarią strażacy niemal całkowicie wypompowali wodę z pierwszego stawu od strony ul. Brzozowej. Zanieczyszczenia w trzech stawach i rowach odzwierciedlały zlecone badania. Wyniki ze znacznym przekroczeniem E.Coli i Enterokoków kałowych publikowaliśmy na naszym portalu.
Do tematu stanu wody w parku Tysiąclecia wracamy po długim czasie. O wyniki badań wody poprosiliśmy wydział ochrony środowiska 10 lipca, po tym jak w parkowych stawach i rowach znalazły się sinice. Wnioskowaliśmy o wyniki począwszy od kwietnia br. W odpowiedzi otrzymaliśmy "scan kompletnych wyników badań wody w Parku 1000-lecia będących w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Chojnicach".
Od kwietnia do lipca Laboratorium Analityczne w Tucholi na zlecenie ratusza badało pięciokrotnie wodę ze stawu z fontannami. W kwietniu i lipca pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym, w czerwcu tylko mikrobiologicznym. Wszystkie wyniki są w normie.
- Informuje iż, nie wykonywano innych badań wody ze stawów i kanałów - mówi burmistrz Arseniusz Finster. Ponadto włodarz Chojnic podaje, że miasto zleca wykonanie badań wody powierzchniowej na ternie zieleńca od 2013 roku. - Badania wykonywane są z jednego, stałego punktu poboru w okresie od kwietnia do października. Gdy istnieje ryzyko zanieczyszczenia wód na terenie parku Tysiąclecia gmina zleca wykonanie dodatkowych badań wody wskazując lokalizację próbki.  Ponadto pragnę zaznaczyć, iż na terenie parku Tysiąclecia występuje jeden staw, w skład którego wchodzą powiązane ze sobą zbiorniki wodne.
Wyniki badań mikrobiologicznych, fizykochemicznych

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl