Strona główna

Radni nie obniżyli wójtowi wynagrodzenia

Radni nie obniżyli wójtowi wynagrodzenia

2018-06-22 16:56:35  |  Agata Wiśniewska

Wynagrodzenie wójta Zbigniewa Szczepańskiego bez zmian. Radni opowiedzieli się przeciwko uchwale obniżającej uposażenie włodarza. Teraz w gminie będą czekać na zarządzenie zastępcze wojewody.


Uchwała o wysokości wynagrodzenia wójta była ostatnią w porządku dzisiaj (22.06) głosowanych  i jedyną, która wywołała dyskusję. - Czy my musimy? - pytał radny Tadeusz Kujawski zaraz po jej odczytaniu. Z odpowiedzią pospieszył radca prawny urzędu. Na rządowym rozporządzeniu, wydanym 18 maja, Edward Meyer nie zostawił suchej nitki.            - Już prawie 40 lat jestem w tym zawodzie, ale takiego aktu, mimo różnych perturbacji i przekształceń jeszcze nie spotkałem - mówił mecenas krytykując  brak okresu przejściowego  (zmiany mają wejść w życie od 1 lipca), jak  i samo uzasadnienie rozporządzenia.

Link do Mp3 (Akt prawny ten, to rozporządzenie budzi poważne zastrzeżeznia prawne ...)

- Jeżeli obniża się wynagrodzenie ze względu na dobro społeczne, to gdzie jest dobro społeczne tego człowieka? - pytał w odniesieniu do wójta. Z przykrością stwierdził, że Zbigniew Szczepański z decyzją rządzących się zgadza.      - Chociaż jako obywatel mógłby powiedzieć nie. Radnych informował, że głosowanie przeciwko uchwale odsunie jedynie realizację aktu w czasie, bo kolejnym krokiem będzie wydanie  zarządzenia zastępczego przez wojewodę. Mówił też o odpowiedzialności, jaka spadnie na skarbnika, który podpisze niezmienioną listę płac. - Poniesie odpowiedzialność finansową i dyscyplinarną. (...) Mimo zapytań urząd rady ministrów w temacie tym milczy. Jest to znamienne. Ten co akt wydał, powinien dokonać jego interpretacji, a tego nie ma. Obniżenie pensji wójta pociąga za sobą także zmianę wysokości uposażenia jego zastępcy.     - Ono zostanie dopasowane do tabelek z rozporządzenia. Tutaj sugeruje się zawarcie porozumienia między wójtem a wicewójtem, że wyraża zgodę na nowe warunki. Jeżeli nie wyraża, wójt ma jedyne rozwiązanie - wydanie aktu o odwołaniu swego zastępcy - informował Meyer.

Kierujący gminą od 28 lat zwykle wychodził na czas głosowania swojego wynagrodzenia. Tym razem było inaczej. - Dzisiaj nie wychodzę, bo chcę poprosić was, abyście zakończyli dyskusję i przegłosowali tak, jak jest zaproponowane - o 20 procent obniżka pensji - apelował Zbigniew Szczepański. - Źle się dzieje z polską demokracją. Ona już dryfuje, kiedy jeden człowiek decyduje o pewnych takich kwestiach. Nie rozumiem, jak można się dzisiaj zgadzać na bycie posłem, będąc jednocześnie maszynką do głosowania - dodał dziwiąc się dlaczego w ramach populizmu obniża się tylko pensje samorządowcom i tylko o 20 proc. - A dlaczego by nie o 50 procent? - ironizował deklarując, że nawet przy cięciu o połowę w dalszym ciągu ubiegałby się o fotel wójta. - Ja kocham tę gminę. Ja już dzisiaj chyba tylko na tym się znam - przyznał Szczepański.

Link do Mp3 (Przez 28 lat kieruje wspólnie z wami tą gminą...)

Mimo prośby włodarza dyskusja trwała w najlepsze. Jarosław Kurek nawoływał do wstrzymania się od głosu albo odrzucenia uchwały. - To byłoby nietaktem, wręcz niemoralne, żebyśmy głosowali tak jak nam każą - mówił radny przypominając zarazem, że wójt otrzymał 28 razy stuprocentowe absolutorium. - To jest ewenement na skalę kraju.

Link do Mp3 (W tym momencie demokracja jest chyba zagrożona. Panie wójcie nie może być tak)

Radny mówił także o paradoksalnej jego zdaniem sytuacji w sąsiednim samorządzie.                - Burmistrz Chojnic zarabia mniej od swoich podwładnych, tj. prezesów miejskich spółek. To jest chore, tak być nie może. Ja nie znam takich sytuacji, żeby szef zarabiał mniej od swoich pracowników.

- My nie chcemy być maszynką do głosowania. Zobaczymy, jakie będzie zarządzenie zastępcze wojewody. Najwyżej będziemy później reagować - podnosił Tadeusz Kujawski. Argumentację kolegów podzielił także Robert Piesik. - To my ustaliliśmy to wynagrodzenie, a teraz ktoś nam nakazuje je zmieniać. To nieładne zagranie. (...) Jest to ogromna gmina z ogromną odpowiedzialnością, nie jest to jakaś Kozia Wólka - podsumował sołtys Kłodawy.

Link do Mp3 (Podzielam te głosy, które się tu pojawiają. Nie podoba mi się, że jako radni...)

Wzorowo pracę wójta oceniła Irena Dorawa, a Kazimierz Sikora informował, że radni podjęli decyzję o wstrzymaniu się od głosowania. W głosowaniu brało udział 14 radnych. Jedenastu podniosło rękę przeciw uchwale, trzech wstrzymało się od głosu (Ewa Pruska, Irena Dorawa, Stefan Gruźliński). Wynagrodzenie wójta Zbigniewa Szczepańskiego miało zostać obniżone z 12 tys. 365 zł do 10 tys. 620 zł.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl