Strona główna

RCI przygotowuje pozew przeciwko miastu. Aktualizacja

RCI przygotowuje pozew przeciwko miastu. Aktualizacja

2018-06-18 15:51:53  |  Agata Wiśniewska

Wykonawca, który w lutym tego roku wypowiedział umowę na modernizację ChCK-u oświadcza, że jest w trakcie przygotowywania pozwu przeciwko Gminie Miejskiej Chojnice.  - Pozew będzie obejmował również roszczenia odszkodowawcze, w tym roszczenia o utracone korzyści - informuje Roman Sztuba, prezes zarządu RCI.

 

W oświadczeniu, jakie dzisiaj władze spółki rozesłały do mediów, czytamy, że na długo przed odstąpieniem od umowy, dokładnie 23 czerwca 2017 r., wykonawca wezwał samorząd do współdziałania: "w tym do usunięcia braków i błędów projektowych oraz niezgodności ze stanem faktycznym obiektu ujawnionym w trakcie wykonywania prac". W swoim wezwaniu firma zwróciła także uwagę na przyjęte w projekcie rozwiązania techniczne, których wymogi miały spełniać urządzenia wyłącznie jednego producenta. - Co wprost narusza zasady konkurencyjności głównie z powodów braku możliwości negocjowania wysokiej ceny zakupu przewyższającej dwukrotnie realne wartości rynkowe - podaje Roman Sztuba.
Wezwanie spółki pozostało bez odpowiedzi ze strony urzędu. - Dlatego RCI sp. z o.o. zmuszone zostało do odstąpienia od umowy, wobec m.in. niemożliwości kontynuowania prac w oparciu o projekt budowlany dostarczony przez Gminę Chojnice - mówi prezes zarządu. Jak podkreśla Sztuba, odstąpienie od umowy skutkuje traktowaniem jej jako nigdy nie zawartej, a jej strony są zobowiązane zwrócić to co wzajemnie świadczyły.

Firma z Poznania informuje, że jest w trakcie przygotowywania pozwu przeciwko miastu. Ten będzie obejmował także roszczenia odszkodowawcze, w tym roszczenia o utracone korzyści. Spółka domagać się będzie także zapłaty za liczne prace dodatkowe, które nie znalazły się w projekcie.

Ponadto RCI wskazuje, że nie widzi przeszkód w udostępnieniu dokumentacji związanej z prowadzoną inwestycją przy ul. Swarożyca,  w tym pism kierowanych do urzędu. - Pismo  z taką informacją zostało już skierowane do gminy Chojnice.

Spółka RCI miała wykonać modernizację ChCK-u za 11 mln zł. Burmistrz Arseniusz Finster podaje, że z tytułu wykonanych prac przedsiębiorstwo otrzymało 5,2 mln zł. O kolejnym pół miliona złotych mówi w kontekście ostatniej faktury, tj. za styczeń. Mimo wcześniejszych zapowiedzi i obarczaniu odpowiedzialnością za niedokończenie inwestycji wykonawcy, jak do tej pory, miasto nie wystąpiło z pozwem przeciwko spółce.

Oświadczenie RCI

Aktualizacja 26.06.2018 r.:

Publikujemy oświadczenie burmistrza Arseniusza Finstera, przekazane w dniu wczorajszym tj. 25 czerwca, będące odpowiedzią na wyżej zamieszone stanowisko RCI.  Jednocześnie podkreślamy, że na naszych łamach oświadczenie byłego wykonawcy modernizacji ChCK-u zostało opublikowane w całości, jak i dokumentacja z lutego br. obejmująca odstąpienia od umowy i jej zapowiedź - załączniki dostępne w artykule RCI: błędy i braki w projekcie ChCK. Ratusz: grozi katastrofą budowlaną.

Oświadczenie burmistrza

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl