Strona główna

Ponad 1300 triathlonistów na listach, w tym olimpijczyk

Ponad 1300 triathlonistów na listach, w tym olimpijczyk

2018-06-14 12:56:25  |  Monika Szymecka

Od lewej Marcin Kwiatkowski z Marbruku, Wojciech Kruczyński z Tri Tour i wójt Zbigniew Szczepański.

Sportowych emocji nie zabraknie w najbliższy weekend w Charzykowach, gdzie po raz czwarty odbędzie się Marbruk Triathlon. Frekwencja zapowiada się rekordowa, a wśród uczestników brązowy medalista olimpiady w Soczi Jan Szymański.


Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu. W tym roku będą one mniej uciążliwe. Ze względu na remont drogi z Charzyków do szosy bytowskiej, wyznaczono nową trasę. Nie pobiegnie jak do tej pory naokoło Jeziora Charzykowskiego, skadinąd bardzo malowniczą trasą chwaloną przez uczestników, tylko z Charzyków do Małych Swornychgaci, gdzie kolarzy czeka nawrotka lub nawrotki w zależności od dystansu. Szczegóły dotyczące zamknięcia drogi znajdziecie tutaj. Ścieżka rowerowa wiodąca lasem wzdłuż drogi będzie dostępna.

Organizatorzy charzykowskiego triathlonu podkreślają, że czwarta już edycja będzie miała rekordową frekwencję. - Na listach mamy 1300 zawodników. Z rodzinami przez cały weekend spodziewamy się prawie czterech tysięcy - mówi Wojciech Kruczyński, współorganizator imprezy. Cieszy się, że w porównaniu do podobnych imprez w kraju, których jest ok. 150, ilość uczestników nie tylko nie spada, a systematycznie wzrasta. W charzykowskim triathlonowym debiucie wystartowało niecałe pół tysiąca osób. Organizatorzy poprzeczkę stawiają coraz wyżej. Zaplecze ma być jeszcze większe, czyli więcej punktów z wodą, lodem i przekąskami, kurtyn wodnych, a także więcej karetek i wolontariuszy na całej trasie, a na wodzie ratowników.

- Myślę, że poziom sportowy będzie bardzo wysoki - liczy Kruczyński, który zdradza, że na starcie stanie łyżwiarz szybki, olimpiczyk z Soczi, Jan Szymański. Pomiędzy swoimi treningami wziął udział w rowerowym wyścigu i wygrał. - Jest bardzo mocnym zawodnikiem. Teraz spróbuje swoich sił po raz pierwszy w triathlonie. (...) Myślę, że Jasiu podniesie poprzeczkę dla pozostałych osob, które będą go gonić.

Link do Mp3 (- Myślę, że poziom sportowy będzie bardzo wysoki...)

Olimpijczyk wystartuje w najbardziej popularnym dystansie, czyli ćwiartce - 950 metrów pływania, 45 km rowerem i 10,5 km biegu. - Najwięcej osób wybiera 1/4. To pierwsze duże wyzwanie dla amatorów, a profesjonaliści często traktują go w kategorii treningu przed dłuższymi startami - calym lub połówką, do których staje się dwa, trzy razy w roku, bo są bardzo wymagające i potrzeba po nich dłuższej regeneracji - opisuje współorganizator. Początek tej rywalizacji w niedzielę o 11. Z kolei w sobotę z rana najkrótszy dystans - 28,25 km, często wybierany przez debiutantów. W Charzykowach najbardziej wymagający będzie miał niespełna 113 km - sobota, start o g. 11, a pół godziny później sztafety na 56,5 km. Takim śmiałkom warto kibicować, zwłaszcza, że całe zmagania są bardzo widowiskowe. Do tego coraz więcej znajomych twarzy, bo grono "lokalsów", którzy połknęli triathlonowego bakcyla, stale się powiększa. Powstała nawet specjalna sekcja Tri Tur. Organizatorzy bardzo serdecznie zapraszają kibiców. Szczegółowy program tutaj.

Oprócz czysto sportowej rywalizacji przygotowano też wiele atrakcji. Skoro do Charzyków zjeżdżają całe rodziny, to zaproszenie do duathlonu, albo i samego biegu, kierowane jest do najmłodszych, od 3 do 12 lat. I nie lada atrakcja, czyli flyboard, który unosi się kilka metrów nad wodą.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl