Strona główna

Taka jawność, że dalej tajemnica

Taka jawność, że dalej tajemnica

2018-06-14 07:52:17  |  Agata Wiśniewska

Mimo pozytywnego rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego urząd miejski ponownie odmawia naszej redakcji dostępu do informacji publicznej w postaci skanu umów, tj. odstąpienia umowy na modernizację ChCK-u wystosowanego przez spółkę RCI i reakcję urzędu na nią - zapowiedzi odstąpienia od umowy. Tego samego dnia (11.06), kiedy otrzymujemy pismo z magistratu, na naszą skrzynkę trafia informacja od RCI o rezygnacji z tajności, a burmistrz na sesji mówi o jawności dokumentacji. Wciąż czekamy na przejrzystą politykę urzędu w tym zakresie i wnioskowane informacje.Tematu nie da się podjąć bez małego powrotu do historii. O wyżej wymienione dokumenty zawnioskowaliśmy 7 lutego br., tego samego dnia, kiedy Arseniusz Finster informował o krokach poczynionych przez spółkę RCI. Wykonawca z Poznania odstąpił od umowy na modernizację obiektu przy Swarożyca, otrzymując tego samego dnia z rąk włodarza zapowiedź odstąpienia od umowy. Po dwóch tygodniach nasza dziennikarka została wezwana do uzupełnienia wniosku, po kolejnych dwóch otrzymała decyzję odmowną. Arseniusz Finster powoływał się na tajemnicę przedsiębiorcy, wstawiając w tym miejscu gminę. Od decyzji urzędu odwołaliśmy się w SKO. Organ nakazał ratuszowi jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. 24 kwietnia zostaliśmy poinformowani o nowym terminie załatwienia sprawy - do dnia 8 czerwca. "Wskazuję, iż Burmistrz Miasta Chojnice wystąpił do RCI Sp. z o.o. z zapytaniem czy jako przedsiębiorca rezygnuje z przysługującego mu prawa tj. ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa, wyznaczając jej stosowny termin na udzielenie odpowiedzi i oczekuje na odpowiedź spółki" - czytamy w piśmie z dnia 24 kwietnia.

Do dnia 8 czerwca, a więc 4 miesiące od złożenia wniosku, odpowiedzi z urzędu się nie doczekaliśmy. Pismo datowane na 6 czerwca przyszło za to w dzień sesji, tj. 11 czerwca. To decyzja o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Udzielenie nam informacji miałoby tym razem naruszyć tajemnicę przedsiębiorstwa spółki z Poznania. Pismo stanowiące o odmowie jednak jakieś informacje za sobą niesie, jak chociażby te: "prezes Zarządu RCI Sp. z o.o. wielokrotnie w kontaktach z przedstawicielami Gminy podnosił istnienie tajemnicy w zakresie wymienianej korespondencji, co ostatecznie potwierdził w piśmie z dnia 18 kwietnia 2018 r. Podkreślić należy, iż powyższe nie stanowiło reakcji na złożony wniosek o udostępnienie wskazanej informacji".

Drugi z dokumentów, jaki wpłynął do nas 11 czerwca, to oświadczenie RCI, którego adresatem jest Gmina Miejska Chojnice. "Działając w imieniu RCI Sp z o.o. składam oświadczenie o rezygnacji z przysługującego prawa objęcia wszelkiej korespondencji tajemnicą przedsiębiorstwa. Pełna dokumentacja obejmująca proces budowy oraz związana z nim korespondencja może być ujawniona w ramach dostępu do informacji publicznej" - pisze Roman Sztuba, prezes zarządu spółki.

Realizacji wielomilionowej inwestycji - po rozstrzygnięciu drugiego przetargu modernizacja budynku przy ul. Swarożyca ma zamknąć się kwotą 19 mln zł - przygląda się także ratuszowa opozycja. Mariusz Brunka na minionej sesji wytknął włodarzowi, że urząd nie jest chętny do pokazywania informacji, a Marzenna Osowicka pytała, jak to jest z jawnością korespondencji  powołując się na ostatnie oświadczenie RCI.

- Jeżeli w relacji z RCI firma pisze prosty tekst do nas, że prosi o poufność wszelkiej korespondencji itd., ja nie mogę bez odblokowania przez sąd czy prokuraturę dostarczyć tych dokumentów dziennikarzom czy mojej opozycji. No nie mogę tak. To jest prosta sytuacja - odpowiadał Arseniusz Finster.

Link do Mp3 (Z tą jawnością i jasnością. Jeżeli w relacji z RCI....)

- Z tą jasnością, a więc RCI odblokowuje poufność. Ja wszystkie dokumenty wydrukuję w internecie. Tam nie ma nic szczególnego i wydrukuję galerię zdjęć z budowy - dodał włodarz.

Link do Mp3 (W tej chwili RCI odblokowuje poufność)

Wciąż czekamy na realizację wniosku redakcji, zastanawiając się dlaczego od ponad czterech miesięcy ratusz broni się przed upublicznieniem informacji, w których podobno nie ma nic szczególnego...

Decyzja UM z dn. 6.06.2018 r.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl