Strona główna

Dotacja do utylizacji eternitu - będą zmiany

Dotacja do utylizacji eternitu - będą zmiany

2018-06-13 14:15:46  |  Monika Szymecka

Wnioski w urzędzie gminy przyjmowane będą  przez cały rok, a nie tylko do końca marca. Na zdjęcie szkodliwego materiału z dachu i jego utylizację mieszkańcy gminy Chojnice dostaną niezmiennie 75 %, a już za sam wywóz na składowisko 100 %.


- Kiedyś liczyliśmy, że w gminie Chojnice jest ok. 30 hektarów eternitu, który musi być zutylizowany do 2032 roku - mówi wójt Zbigniew Szczepański. Niestety, w tym momencie nie ma co liczyć na pomoc Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory instytucja rocznie na ten cel przekazywała gminie ok. stu tysięcy złotych, pomagając mieszkańcom w 75 % całego przedsięwzięcia. Wnioski trzeba było składać do 31 marca. Funduszy w Funduszu jednak zabrakło, a 60 wniosków na wiosnę było już w urzędzie.

- Nie chcemy się wycofać z deklaracji wobec mieszkańców, choć byliśmy na dobrą sprawę pośrednikami - zapowiada wójt Szczepański. Na najbliższej sesji radni zmieniać będą więc budżet, by wykroić potrzebne środki, a także regulamin utylizacji azbestu. W gminie w ramach przetargu już wcześniej wyłonili firmę, która za ściągnięcie i wywóz metra kwadratowego bierze 7 zł. - Mieszkaniec za zdjęcie całego dachu płacił 1/4 kosztów, ok. 250 - 300 zł w zależności od powierzchni - wylicza włodarz. - Nadal będzie 75 % dotacji, ale wnioski będziemy przyjmowali non-stop. Ci, którzy nie zdążyli do 31 marca, mogą później, bo jeśli to i tak idzie z budżetu gminy, to zakreślanie terminów jest zbędne.

W regulaminie pojawi się też jeszcze jedna zmiana. - Jeśli ktoś dzisiaj będzie miał eternit już złożony, a są takie sytuacje, m.in. w przypadku ludzi poszkodowanych przez nawałnicę, to w 100 % chcemy sfinansować wywóz i składowanie. Są też takie firmy, które ściągają eternit, ale nie mają zgody na wywóz do ZZO - informuje Szczepański.

W takich przypadkach na poczet udziału właściciela będzie zaliczone zdjęcie azbestu. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy WFOŚiGW wznowi przekazywanie środków na utylizację szkodliwych materiałów. - Jak sytuacja finansowa się poprawi, to przywrócą fundusz. Fundusz nie bankrutuje, tylko mają inne priorytety - relacjonuje włodarz po rozmowie z szefostwem lokalnego oddziału WFOŚiGW.

Wzór wniosku znajduje się na stronie UG Chojnice

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl