Strona główna

Pierwszy etap rozbudowy SOR-u zakończony

Pierwszy etap rozbudowy SOR-u zakończony

2018-06-08 13:48:08  |  Agata Wiśniewska

Od poniedziałku (11.06) pierwsi pacjenci trafią na nową część oddziału. Tego samego dnia rozpocznie się remont dotychczasowego SOR-u i potrwa do września. - Cała inwestycja ma zamknąć się w kwocie 5,5 mln zł. Liczę, że komfort pracy pracowników i pacjentów znacznie się poprawi - mówi Leszek Bonna dyrektor chojnickiego szpitala.

 

Nowa część SOR-u została dobudowana od strony podjazdu dla karetek i liczy ok. 200 m2. Dzisiaj pachnące jeszcze farbą pomieszczenia wizytował starosta. Powiat inwestycję realizowaną przez podległą mu placówkę  wsparł sumą  pół miliona złotych.  Po 50 tys. zł przekazali włodarze Czerska i Brus. - Apeluje jeszcze do pozostałych samorządowców z naszego powiatu, do pana wójta Jacka Warsińskiego, wójta Zbigniewa Szczepańskiego i burmistrza Arseniusza Finstera, aby również wzięli przykład z innych samorządowców - zachęca Leszek Bonna. Przebudowa, rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ma zamknąć się w kwocie 5,5 mln zł. -  Szpitalowi udało się otrzymać dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko. Z tej kwoty 3,3 miliona pochłoną roboty budowlane. Reszta to wyposażenie i sprzęt medyczny - informuje szefujący chojnicką lecznicą.

Link do Mp3 (Panie starosto, chciałbym zameldować panu o zakończeniu pierwszego etapu rozbudowy szpitalnego...)


W wyniku prowadzonej inwestycji liczba łóżek wstępnej intensywnej terapii zwiększy się z 2 do 3 oraz obserwacyjnych z 5 do 8. Nowe sale są przestronne, klimatyzowane, z dużymi oknami a do tego lada chwila zostaną wyposażone w doskonały sprzęt. - Nowy respirator, 10 pomp infuzyjnych, 13 monitorów z modułami, wózki transportowe do przemieszczania się po szpitalu, ogrzewacze pacjenta i płynów infuzyjnych, nowoczesne USG, 4 aparaty EKG - wymienia Mieczysław Rekowski kierownik Działu Sprzętu Medycznego. - Chodzi o to, że diagnostykę możemy wykonać przy łóżku pacjenta, co też skraca jego czas pobytu - wyjaśnia Jakub Jażdżewski ordynator SOR. Na oddziale ratunkowym pacjenci potrafią spędzić zaledwie pół godziny, ale i dwie doby. Obecnie personel oddziału ratunkowego liczy około 40 osób. Do września wszyscy przejdą certyfikowane szkolenie w Trójmieście z Manchesterskiego Systemu TRIAGE. - On ma na celu wyłapanie tych pacjentów, którzy są w bezpośrednim stanie zagrożenia życia, aby oni byli obejrzeni przez lekarza natychmiast. To system uznany na całym świecie - mówi ordynator SOR-u ciesząc się, że jego zespół jako pierwszy w Polsce szkoli się w tym systemie.

Link do Mp3 (Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. On ma na celu)- Liczba łóżek szpitalnych w Chojnicach, tak jak i w Polsce i na świecie, jest ograniczona i często oddziały ratunkowe są takim oddziałem, gdzie ten pacjent może na takie miejsce poczekać. To działa jak taki bufor. Dlatego to jest ważne, żeby ten oddział sprawie funkcjonował, sprawnie diagnozował pacjentów i zapewniał im opiekę - mówi ordynator. - Dla nas osobiście w porównaniu z tym co było, to jest ogromny skok i jesteśmy bardzo zadowoleni - dodaje Jażdżewski a Leszek Bonna podkreśla, że inwestycja była realizowana właśnie po to by poprawić komfort pracy pracowników i pobytu pacjentów.
W dobudowanej części znalazł się także pokój lekarski. - To duży komfort dla nas - przyznaje Jakub Jażdżewski ordynator SOR.
Stanisław Skaja powtórzył za dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ  Elżbietą Rucińską-Kulesza, że chojnicki SOR jest drugim, co do liczby przyjęć w woj. pomorskim. - Tylko podziwiać, że w takich warunkach mogliśmy to zrobić. Dzisiaj warunki zupełnie inne, lepsze, dużo lepsze. Możemy się chwalić i mówić uczciwie, że pierwsza pomoc będzie o wysokim standardzie - podsumował starosta.

Link do Mp3 (Po ostatniej wizycie pani dyrektor NFZ...)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl