Strona główna

Trzy zagraniczne wyjazdy w ramach współpracy partnerskiej

Trzy zagraniczne wyjazdy w ramach współpracy partnerskiej

2018-05-04 14:53:20  |  Monika Szymecka

W maju dwanaście osób, głównie urzędników i radnych uda się do Francji, Niemiec i na Ukrainę. Główny cel to zawarcie umów partnerskich.


Przyjacielskie kontakty z trzema zagranicznymi samorządami nie są nowością. Z francuskim miasteczkiem Bayeux trwają już od końca lat 80. XX wieku, podobnie jak z Korsuniem Szewczenkowskim. Współpraca polsko-francuska dopiero jednak doczeka się sformalizowania. Odpowiednią uchwałę podjęli już radni francuscy, niedawno też chojniccy. 19 maja umowa partnerska zostanie podpisana w Bayeux, do którego wybiera się czteroosobowa delegacja w składzie: radna i nauczycielka języka francuskiego Marzenna Osowicka, dyrektor ratusza Robert Wajlonis, dyrektor wydziału współpracy zagranicznej Tomasz Kamiński i Czesław Selke, prezes Chojnickiego Towarzystwa Polsko - Francuskiego. Wizyta potrwa pięć dni.

Krócej, bo zaledwie dwa gościć na Ukrainie będą: wiceburmistrz Edward Pietrzyk, wiceprzewodniczący rady miejskiej Józef Skiba, radni Bogdan Marcinowski i Marcin Łęgowski, prezes Promocji Regionu Chojnickiego Roman Guzelak. Celem jest także podpisanie umowy, ale nowej. Kilkanaście lat temu miasto Chojnice zawiązało umowę partnerską z tamtejszym powiatem. - Ukraina jest w trakcie reform ustrojowych, stąd ginie powiat i teraz podpiszemy to porozumienie z miastem - wiceburmistrz Pietrzyk wyjaśnia cel wyjazdu w dniu 9 maja.          - Mamy spotkanie ze wszystkimi radnymi zarówno ustępującej rady powiatu, jak i nowej - miejskiej. Z pewnością będzie okazja do rozmowy o poszerzeniu zakresu współpracy. Ona układa się bardzo dobrze do tej pory, ale są nowe obszary, które chcielibyśmy rozwijać. Całe dwa dni mamy wypełnione od rana do wieczora.

Z kolei od 8 do 11 maja na zaproszenie Stowarzyszenia Partnerstwa Miast z Emsdetten jadą: urzędniczka Joanna Gappa oraz radni Renata Dąbrowska i Jacek Klajna. Gwoli wyjaśnienia wiceburmistrz dodaje, że w podróż zagraniczną wybierają się radni, którzy zgłosili taką chęć.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl