Strona główna

Kolejne transfery klas do 'ósemki'

Kolejne transfery klas do 'ósemki'

2018-04-19 11:12:22  |  Agata Wiśniewska

Trzy klasy trzecie i jedna szósta z "piątki" oraz 29 uczniów z "trójki" od września kontynuować będzie naukę w Szkole Podstawowej nr 8. - Odbyłem spotkanie z rodzicami dzieci, które mają zostać przeniesione do ósemki. Było bardzo trudne - przyznaje burmistrz Arseniusz Finster.



W najbliższy poniedziałek (23.04) radni będą głosować uchwałę, która wskazuje "miejsce realizacji obowiązku szkolnego od klasy IV do VIII uczniom oddziałów klasy III a, III e, III f oraz VI b Szkoły Podstawowej nr 5 w roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 8 powstałej z przekształcenia gimnazjum". Na komisjach, które odbyły się w tym tygodniu tematu nie dyskutowano.

W roku ubiegłym także trzy klasy trzecie z "piątki" zasiliły mury placówki przy ul. Młodzieżowej. Oddziały do "przeprowadzki" wytypowała dyrekcja z urzędnikami z ratusza. Teraz postawiono na trzecie klasy, w których rodzice złożyli najwięcej deklaracji o przejściu do SP nr 8. - Z klas VI wytypowano klasę, w której jest najwięcej dzieci z obwodu Szkoły Podstawowej nr 8 - dowiadujemy się w sekretariacie szkoły.

O euforii w związku ze szkolnymi roszadami, tak jak i przed rokiem, trudno mówić. - Podzielam poglądy rodziców, którzy mówią, że w wyniku tej reformy zabieracie nam szkołę, którą my wybraliśmy dla naszych dzieci. Mają rację. Niestety, żeby stworzyć siatkę szkół, żeby poprawić zmianowość, żeby dobrze organizować zajęcia, to my taką decyzję musimy podjąć. Jest mi bardzo przykro, przepraszałem wielokrotnie rodziców za te niedogodności. Był jeden pojedynczy głos, że jak tak, to ja w ogóle zabieram moje dziecko z tej szkoły - mówi Arseniusz Finster. Włodarz wskazuje jednak na plusy mające wynikać ze zmiany szkoły. - Placówki są blisko siebie i są do siebie podobne. Poziom nauczania też jest zbliżony. Plus, że przenosimy całe oddziały, a nie wyrywamy pojedynczych uczniów i tworzymy jakieś nowe odziały.

W Szkole Podstawowej nr 5 uczy się obecnie 821 dzieci w systemie dwuzmianowym. - W związku z transferem uczniów do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chojnicach w szkole nie zostanie zredukowana liczba etatów, ponieważ nauczyciele posiadają kwalifikacje do pracy na innych stanowiskach - informuje Elżbieta Klawa, sekretarz szkoły.

Do "ósemki" dwa odziały przekazuje również "trójka". - W naszym przypadku jest to 14 uczniów z klas VI i 15 z klas III. To są dzieci z różnych oddziałów, których rodzice wyrazili zgodę na przeniesienie. Rozmowy trwały kilka miesięcy i nie były łatwe - mówi Karol Kołyszko, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. W efekcie w placówce zlikwidowane zostaną dwie klasy, w tym oddział integracyjny. - Obecnie posiadamy 6 klas trzecich i 6 szóstych. Od nowego roku szkolnego będzie ich po pięć - mówi Kołyszko. W murach przy ul. Dworcowej edukację pobiera 707 dzieci. - Zajęcia u nas nigdy nie odbywały się i w najbliższym czasie nie będą prowadzone w systemie jednozmianowym, mimo to większość lekcji kończy się w "trójce" o 14 - informuje dyrektor. Od września naukę w ZSP nr 3 rozpoczną dwa, może trzy oddziały pierwszoklasistów.  - Warunki demograficzne są jakie są, a nasz rejon też jest specyficzny, obejmuje np. pola przy Sobierajczyka. Do tego czasu za sprawą prowadzonego remontu i rozbudowy w szkole przybędzie pięć sal dydaktycznych.

Jeśli chodzi o byłe Gimnazjum nr 1, placówka liczy obecnie 516 uczniów, w tym 228 stanowią dzieci z podstawówki. - W przyszłym roku szkolnym, tj.  2018/2018 planowanych jest 5 oddziałów klas pierwszych zgodnie z liczbą w obwodzie - informuje Małgorzata Henszke, dyrektorka "ósemki".

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl