Strona główna

Prysznice udostępnione klientkom. Aktualizacja

Prysznice udostępnione klientkom. Aktualizacja

2018-04-17 11:21:17  |  Agata Wiśniewska, fot. mz

Na zdjęciu prezes chojnickiej pływalni Żaneta Janowicz.

W poniedziałek (16.04) do Centrum Parku trafiły wyniki badań na obecność bakterii Legionella. Próbki pobrane z damskich i męskich pryszniców 4 kwietnia wykazały odpowiednio 409 i 8 jtk/100 ml wody przy dopuszczalnej normie poniżej 100. Zarządca pływalni uznał jednak wyniki za zgodne z normą i udostępnił natryski w damskiej szatni.



- Wyniki badań wody z pryszniców damskich pozwoliły na udostępnienie ich paniom - redakcję poinformowała w poniedziałek wieczorem Żaneta Janowicz, prezeska Centrum Parku. Dłuższa informacja znalazła się na stronie spółki: "W dniu 16.04.2018 r. otrzymaliśmy wyniki badań wody na obecność bakterii Legionella pod prysznicami przy przebieralniach damskiej i męskiej. Wyniki są zgodne z wymogami. W porozumieniu ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Chojnicach w dniu 16.04.2018 r. udostępniliśmy klientom natryski przy przebieralni damskiej".

Na stronie basenu znajdują się wyniki badań wody pobranej w dniu 4 kwietnia. W przypadku natrysków damskich jest to 409 jtk/100 ml wody, męskich 8 jtk/100 ml wody. W procedurze postępowania przygotowanej dla miejskiej spółki przez Grażynę Dziedzic, po aferze z ropą błękitną, dostępnej również na stronie CP, stwierdzono, że dostępna norma w natryskach, jeśli chodzi o bakterię Legionella wynosi <100 jtk/100 ml wody. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia liczba Legionelli w natryskach >100≤ 1000  oceniania jest jako średnie skażenie.

- Przy średnim skażeniu należy znaleźć przyczynę i wprowadzić działania naprawcze, np. zwiększyć temperaturę w instalacji ciepłej wody i po 4 tygodniach pobrać kolejne próby wody. Jeżeli liczba pałeczek Legionelli nie ulegnie zmianie, to należy przeprowadzić czyszczenie, dezynfekcję i powtórzyć badanie po tygodniu - mówi Stanisław Jażdżewski, kierownik oddziału higieny komunalnej z PSSE w Chojnicach.

W komunikacie pływalni brak informacji o przeprowadzonych działaniach naprawczych po otrzymaniu wyników z 4 kwietnia. Na jakiej więc podstawie sanepid wyraził zgodę na udostępnienie natrysków klientkom basenu? - Nie ma nic? To znaczy oni pisali, że podjęli działania naprawcze, że technicznie została zdezynfekowana jeszcze przed włączeniem sieć ciepłej wody. Otrzymaliśmy na piśmie takie wyjaśnienia - odpowiada inspektor.

Znaczne przekroczenia bakterii Legionella w damskich natryskach zostały wykryte w końcówce marca (2600 jtk/100 ml). Wtedy też zostały wprowadzone procedury naprawcze, przegrzano instalacje wszystkich natrysków (męskie 220 jtk/100ml). Od tego czasu panie zmuszone były korzystać z innych pryszniców na terenie obiektu. Wcześniej, tj. w lutym br. Legionella pneumophila została wykryta w brodziku dla dzieci.

 

Aktualizacja 19.04.2018 r.

O interpretację wyników z damskich natrysków poprosiliśmy Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. - W odniesieniu  do stwierdzonej bakterii Legionella sp. w ilości 409 jtk/100 ml. w próbce wody pobranej w natrysku damskim w dniu 04.04.2018 r. informuję, że jakość wody uległa poprawie w odniesieniu do poprzedniego badania, jednak w dalszym ciągu nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2016). W ciepłej wodzie w natryskach pływalni, ilość bakterii Legionella sp. nie może przekraczać 100 jtk/ml. Stwierdzona ilość 409 jtk/100 ml. nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia. W myśl zał. nr 3, tabela B cytowanego wyżej rozporządzenia, ilość bakterii Legionella sp. w ilości 409 jtk/100 ml jest skażeniem średnim. Zgodnie z procedurami postępowania w przypadku skażenia ciepłej wody użytkowej, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294), w przypadku skażenia średniego, należy znaleźć przyczynę, dokonać przeglądu technicznego sieci, sprawdzić temperaturę wody i podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii. Dalsze działania zależą od następnego badania. Nie ma zakazu korzystania z pryszniców - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy PPWIS.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl