Strona główna

Polityka rolna a Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie

Polityka rolna a Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie

2018-04-13 15:39:44  |  Monika Szymecka

Rezerwat pod egidą Unesco ma zostać powiększony, a cały proces poprzedzą spotkania z wykładami. Dzisiejsze dotyczące wspólnej polityki rolnej na obszarach przyrodniczo cennych odbyło się z udziałem wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego.


- Był z nami od początku, kiedy tworzyliśmy Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie - o roli wiceministra przypomniała prezeska LGD Sandry Brdy Grażyna Wera - Malatyńska. Siedem lat temu swój znaczący wkład mieli też naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - prof. dr hab. Andrzej Nienartowicz i dr hab. Mieczysław Kuntz. Obecni także dziś. Pierwszy z nich przedstawił opracowanie dotyczące lokalnego i największego spośród 10 rezerwatu biosfery w Polsce. A ma być jeszcze większy. - Z 24 gmin powiększy się do 35, a jego powierzchnia z 3200 km2 do 4100 km2 - wyliczał prof. Nienartowicz, podkreślając, że egzystujący w nim ludzie korzystają z logo i prestiżu ONZ-owskiej agendy, jaką jest Unesco. - Podejmujcie różne inicjatywy w kierunku pozyskania środków i rozwoju gospodarczego.


Na obszarze RBBT mieszka wielu rolników, stąd dzisiejsze spotkanie poświęcone było możliwościom pozyskania przez nich środków. - Pomorskie, podobnie jak województwo kujawsko - pomorskie charakteryzuje się ponadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi. W pierwszym 33 % powierzchni to różne formy ochrony przyrody - mówiła Barbara Możaryn, współpracowniczka wiceministra Zarudzkiego. Co ważne dla Borów Tucholskich, jedna trzecia środków - 4,5 mld z tzw. Wspólnej Polityki Rolnej znaczona jest na działalność środowiskową, zwłaszcza, że obecnie mamy do czynienia ze spadkiem różnorodności biologicznej i to głównie przez działania człowieka. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 na rolnictwo ekologiczne przeznaczono 700 mln zł. - Popyt na ekologiczne produkty jest coraz większy, a dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska - mówiła prelegentka, od razu przedstawiając wymogi, jakie stawiane są przed gospodarstwami ekologicznymi.

- To jest jedno z trzech spotkań, jakie odbędą się w związku z poszerzeniem RBBT o gminy z Gochów i Kociewia. Pójdziemy całymi Borami Tucholskimi - podkreślała Grażyna Wera - Malatyńska. - Chodzi o zrównoważony rozwój człowieka i środowiska. Przy nowym otwarciu jeszcze bardziej przyłożymy się do promocji obszaru.


Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie i dotyczyć będzie działalności środowiskowej.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl