Strona główna

Droga krzyżowa znowu bez oficjalnego udziału samorządowców

Droga krzyżowa znowu bez oficjalnego udziału samorządowców

2018-03-28 11:34:31  |  Monika Szymecka, fot. archiwum

 

Wszystko przez finansowanie in vitro. Tegoroczne hasło nabożeństwa ulicami miasta nie jest chyba przypadkowe i brzmi "Miłość pokonała śmierć".


Zapowiedź finansowania in vitro w zeszłym roku spowodowała oburzenie środowiska katolickiego, czego wyrazem była niezgoda na niesienie krzyża przez burmistrza Chojnic. Solidarnie oficjalnego udziału w nabożeństwie ulicami miasta nie wzięli włodarze z gminy i powiatu. W poniedziałek rajcy miejscy podjęli uchwałę ws. in vitro, co ostro skomentował ks. Janusz Chyła na Twitterze, proboszcz chojnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski: "W #Chojnice, których Honorowym Obywatelem jest #JPII, a św. Jan Chrzciciel Patronem, w 25 rocznicę ustanowienia @BChojnice, w Wielki Poniedziałek, przegłosowano finansowanie #InVitro z budżetu miasta. Cywilizacja śmierci doszła do głosu. Chryste, niech Twój Krzyż zatryumfuje!".


Głos sprzeciwu w liście otwartym wyraziła również prezes Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej Janina Kłosowska. Zaadresowany był m.in. do burmistrza, radnych, mediów i biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Oto jego fragment: "W sumieniach ludzi wierzących, jakich zdecydowana większość zasiada w Radzie Miasta taka uchwała powinna wywołać zrozumiały sprzeciw wobec naruszenia Bożych Przykazań – zwłaszcza NIE ZABIJAJ. Pytamy dlaczego tak się nie stało? Czego im zabrakło wiary czy odwagi? Stanąć po stronie życia, to stanąć po stronie Jezusa Chrystusa, który w imię prawdy oddał życie na krzyżu".

W sytuacji otwartego konfliktu nie dziwi brak udziału władz w drodze krzyżowej ulicami miasta. Jeszcze do 2016 roku samorząd miejski aktywnie włączał się w organizację wielkopiątkowych uroczystości. Wydawał nawet specjalną książeczkę z rozważaniami na czas misterium męki pańskiej, do której posłowie pisał burmistrz Arseniusz Finster. Jak informuje, podobnie jak przed rokiem, samorządowcy nie będą nieśli krzyża.

- Tak jak rok temu będę brał udział w drodze krzyżowej, tak jak mieszkańcy Chojnic. Może dobrze, że tak jest. Po wielu latach też pewnego stresu związanego  z niesieniem tego drewnianego krzyża niesiemy ten niewidoczny. Zapraszam na drogę krzyżową bez względu na sposób jej realizacji - mówi Finster.

Link do Mp3 (- Tak jak rok temu będę brał udział...)


Ta odbędzie się 30 marca pod hasłem „Miłość pokonała śmierć”. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.30 w kościele pw. MBKP przy ul. Obrońców Chojnic, skąd wierni przejdą, zaliczając poszczególne stacje, do bazyliki w centrum miasta.

List otwarty Akcji Katolickiej

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl