Strona główna

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Brusach

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Brusach

2018-03-20 21:40:34  |  Tekst Monika Szymecka, fot. Agata Wiśniewska

Zanim głowa państwa spotkała się z ludźmi zaangażowanymi w pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim, nastąpiło złożenie kwiatów w okolicy miejsca tragicznej śmierci dwóch harcerek, wizytacja tamy na Brdzie w Mylofie oraz spotkanie ze strażakami w Rytlu.

 

Dziś o godz. 16:30 w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach prezydenta Polski witał gospodarz spotkania burmistrz Witold Ossowski. Dziękował za oddelegowanie do pomocy ministra Pawła Muchy w pierwszych dniach po nawałnicy oraz wszystkim innym, którzy uczestniczyli w wielkim zrywie. - Otrzymaliśmy pomoc i jesteśmy za nią bardzo wdzięczni.

Prezydent Andrzej Duda zaczął od wspomnienia swoich harcerskich obozów nad jeziorem Śpierewnik. - Tu były ważne chwile moje dzieciństwa i młodości. W wakacje spędzałem tu najpiękniejsze momenty tamtych harcerskich dni. Dlatego w jakimś sensie mogę sobie wyobrazić, jaki to jest dla państwa wstrząs. Bo dla mnie również ten widok jest wstrząsem. Nie zmieni się on przez dziesięciolecia, bo tyle będzie trzeba, żeby odrósł las.

Dziękował wszystkim, którzy w różny sposób pomagali i próbowali przywrócić normalność. Szczególne podziękowania skierował do mieszkańców Lotynia, którzy wkrótce po przejściu żywiołu zostawili swoje dzieci, a rzucili się do ratunku harcerzom. - Chylę przed wami czoła.

- Jestem po siedmiu miesiącach i będę po kolejnych siedmiu i kolejnych - mówił Andrzej Duda, podkreślając, że jeszcze długo będą potrzeby. Zapowiedział, że będzie apelował do harcerzy, by przyjeżdżali sadzić las i innych, by właśnie tu przyjeżdżać na wakacje. Prezydent wierzy, że państwo będzie dbało o region i infrastruktura zostanie przywrócona. A była to jedyna prośba, która padała podczas wcześniejszej wizyty w Mylofie, właśnie o drogi. - Macie bezpośredni kontakt z kancelarią prezydenta i nawet samym prezydentem. Po prostu dawajcie znać. Czasem nawet wojewodowie nie wiedzą, jaka jest potrzeba.

Głos zabrał także sołtys Rytla Łukasz Ossowski, który wcześniej poza oficjalną częścią wizyty gościł głowę państwa. Dziękował wszystkim, którzy zdali obywatelski egzamin. - Na sali są najlepsi z najlepszych. Widziałem, jacy wówczas byliście i co zrobiliście. To dla mnie doświadczenie, które będę w sobie nosić do końca życia. A także duma z tego, jakich Polska ma obywateli. Tutaj na dole, gdzie tę Polskę widać i gdzie ona jest najbardziej prawdziwa.

Wśród zaproszonych na spotkanie z prezydentem nie zauważyliśmy posła Aleksandra Mrówczyńskiego, czy włodarzy z gminy Chojnice i z powiatu chojnickiego. Choć przed CKiB w Brusach mijaliśmy wicestarostę Marka Szczepańskiego oraz radnego sejmiku wojewódzkiego Leszka Bonnę, obaj z Platformy Obywatelskiej.

Fragmenty spotkania transmitowaliśmy na żywo na FB ch24, gdzie możecie obejrzeć video.

Spotkanie w Rytlu, zdjęcia z oficjalnej strony prezydenta RP, autor Jakub Szymczuk.

 

Andrzej Duda złożył kwiaty w miejscu byłego obozu koło Suszka, gdzie zginęły dwie harcerki.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl