Strona główna

W ratuszu z bronią...

W ratuszu z bronią...

2018-03-16 15:21:35  |  Monika Szymecka

...nienaładowaną. Spokojnie. Burmistrz z karabinkiem amerykańskim reklamuje wystawę broni, która pod koniec maja odbędzie się w Chojnicach.- Czeka nas w tym roku w Chojnicach wiele wydarzeń nieplanowanych - przyznaje burmistrz Arseniusz Finster, który sam przecierał oczy ze zdumienia. - Przyszedł do mnie Karol Karnowski z takim dużym futerałem, otworzył i się przestraszyliśmy: broń amerykańska automatyczna, pistolety, karabiny. W Chojnicach czeka nas nie lada wydarzenie, druga już wystawa wojskowa i tym razem większa.

Link do Mp3 (- Czeka nas w tym roku...)

Zaplanowana jest na 26 i 27 maja. Jej organizatorzy - Klub Strzelecki Chojnice LOK, w ubiegłym roku naliczyli około tysiąca zwiedzających. W tym roku spodziewają się o wiele więcej, bo wystawiać mają się nie tylko kolekcjonerzy m.in. z Warszawy, Poznania czy Łodzi, ale i producenci broni  z Polski, Niemc, Czech, Austrii, USA i Izraela. Do tego obejrzeć będzie można wozy bojowe.

Burmistrz Chojnic zapowiada, że miasto będzie wspierało to przedsięwzięcie. - Przekazujemy parking, boisko przy parku wodnym, salę gimnastyczną przy SP 8 i będziemy wspierali logistycznie, przede wszystkim noclegami osoby, które przyjadą i będą się wystawiały.

Link do Mp3 (- Przekazujemy parking...)

Video z burmistrzem trzymającym broń w swoim gabinecie i reklamującym wystawę na facebookowym profilu włodarza na ten moment ma 2,4 tysiąca wyświetleń i osiem udostępnień. Jednym z udostępniających jest Radek Sawicki, działacz społeczny i ekologiczny, zdeklarowany anarchista o antymilitarnych przekonaniach, który ostro komentuje całą sytuację: - Burmistrz Chojnic promuje targi broni. Promuje je filmem nagranym na terenie Ratusza, w miejscu publicznym. Czuję ogromny niesmak, nie tylko ze względu na swój antymilitaryzm, raczej z powodu głębokiego przekonania, że przestrzeń publiczna nie powinna być miejscem, gdzie urzędnik wg sobie tylko znanego klucza promuje różne usługi i produkty. Co jeszcze za idiotyzm wymyśli ten pan? Czy za reklamowanie targów dostaje zapłatę? Czy Miasto dostaje pieniądze za tę reklamę? No i co jest "fantastycznego" w targach broni? Nie ogarniam. Dorosły facet, a zachowanie małego chłopca.

Inni komentujący dociekają m.in. czy to atrapa. Ich wątpliwości rozwiewa inicjator przedsięwzięcia Karol Karnowski, który pisze na FB:  - To nie atrapa, ale broń z mojej kolekcji. Na filmie mamy zaprezentowany karabinek POF P415 Generacji IV. Odnośnie "wymachiwania" bronią. Jeśli broń jest rozładowana to w obecności i za zgodą osoby posiadającej pozwolenie (nie musi być jej właścicielem ze względu na podział pozwoleń) można pokazywać i prezentować, dać do "zabawy" gdziekolwiek w kraju (w całej UE też, jeśli na broń wydana jest EKB). Miasto nic nie otrzymuje. To wystawa organizowana przez Klub Strzelecki Chojnice LOK. Skąd będzie cały sprzęt to tajemnica. Trzeba dawkować emocje. Nie wszystko na raz.

Choć burmistrz w dyskusji na FB udziału nie bierze, to już podczas konferencji prasowej zastrzegł:  - Oczywiście o broni mówimy w kontekście samoobrony. Ja w żaden sposób mając tę broń w rękach dzisiaj - bo po raz pierwszy od 25 lat miałem broń w rękach, jak byłem w wojsku, nie chwytam tej broni w celu atakowania kogoś, tylko samoobrony. Uważam, że broń jest po to, żeby się bronić, a nie do kogoś strzelać.

Link do Mp3 (- Oczywiście o broni mówimy w kontekście...)


Video na FB burmistrza

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl