Strona główna

Grzywna dla komendanta policji

Grzywna dla komendanta policji

2018-02-01 14:21:44  |  Monika Szymecka

Tysiąc złotych za popełnienie trzech wykroczeń drogowych. Chojnicki sąd skazał Tomasz Hintza na podstawie video nagranego 18 września na jednej z bardziej uczęszczanych w Chojnicach arterii. Wyrok jest nieprawomocny.


Sprawa zrobiła się głośna w listopadzie, kiedy "Dziennik Bałtycki" opublikował film z pirackiej jazdy szefa chojnickiej policji. Od anomimowego informatora materiał trafił najpierw do Mariusza Janika. Było to krótko po zdarzeniu. Wówczas ten udał się do komendy z wydrukowanami kadrami. Efekt był taki, że komendant został ukarany 200-złotowym mandatem przez swojego podwładnego za przejechanie podwójnej ciągłej linii, choć na podstawie samego nagrania wykroczeń można było naliczyć kilka. Janik sprawy nie odpuścił, pisząc nie tylko do przełożonego Tomasza Hintza, ale i prokuratury, bo jego zdaniem komendant wykorzystał zależność służbową i nadużył uprawnień, co jest przestępstwem. Początkowo zawiadomienie trafiało z jednej prokuratury do kolejnej, by najpierw skończyć się odmową, a ostatecznie wszczęciem śledztwa - 24 stycznia, ale dopiero po powtórnym zgłoszeniu Janika. Postępowanie prowadzi w tej chwili Prokuratura Rejonowa w Nakle.

Natomiast sprawa samych wykroczeń znalazła swój finał w chojnickim sądzie 30 stycznia. Gdańska policja wszczęła postępowanie z art. 92 - niedostosowanie się do znaku lub sygnału drogowego, i 97 kodeksu wykroczeń - naruszanie przepisów o ruchu drogowym i przekazała materiały, w tym filmowy, do chojnickiego sądu. Ten  wydał wyrok skazujący bez udziału stron na posiedzeniu niejawnym. - Sąd skazał obwinionego za trzy zarzucane mu czyny wyczerpujące znamiona wykroczeń z artykułu 92 par. 1 kodeksu wykroczeń i wymierzył łączną karę w wysokości tysiąca złotych grzywny - informuje wiceprezes Dawid Nosewicz. Sędzia Danuta Czarnecka - Kawa uznała, że komendant policji przejechał na czerwonym świetle, zmienił pas ruchu bez włączenia kierunkowskazu i ominął auto stojące przed przejściem dla pieszych. Sąd obarczył Tomasza Hintza kosztami sądowymi w wysokości 150 zł.

Wyrok jest nieprawomocny. - Strony mogą się od niego odwołać poprzez złożenie sprzeciwu od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia - informuje wiceprezes sądu. Do czasu otrzymania wyroku na piśmie komendant Hintz nie chce się wypowiadać. Sprzeciw może też złożyć oskarżyciel publiczny, czyli Komenda Miejska Policji w Gdańsku, która wskazywała wykroczenia z dwóch paragrafów. W tej sprawie czekamy na oficjalną odpowiedź.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl