Strona główna

Rada miejska przegłosowała podwyżkę wody i ścieków

Rada miejska przegłosowała podwyżkę wody i ścieków

2017-10-23 15:30:13  |  Monika Szymecka

Opłata wzrosła o 1,5 %. Będzie obowiązywała przez pół roku, bo potem ceny będą już ustalane odgórnie za sprawą nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Dzisiejsza decyzja była więc ostatnią, którą podjęła rada miejska. Choć nie była poprzedzona dyskusją, to cztery osoby ostatecznie wstrzymały się od głosu przy podejmowaniu uchwały.


Prezes Miejskich Wodociągów Tomasz Klemann w ubiegłym tygodniu gościł na komisjach rady miejskiej i wyjaśniał zmiany w prawie, które mają wejść w życie już wkrótce. Wówczas to tzw. centralny regulator będzie ustalał taryfy za wodę i ścieki. Teraz może jeszcze rada miejska. Prezes najpierw zapowiadał podwyżkę w granicach 2,3 %, ale po dokładnych analizach wyszło mniej. - Okazało się, że ten wzrost jest w granicach 1,5 %. Łącznie z opłatami abonamentowymi to spada do 1,2 % - Klemann poinformował dziś na sesji.

Link do Mp3 (- Okazało się, że ten wzrost...)

Według aktualnej taryfy chojniczanie za metr sześcienny wody płacą 2,45 zł. Od 1 stycznia będzie to 2,49. Odprowadzenie ścieków kosztuje 8,96 i wzrośnie do 9,1 za m3.
Prezes wodociągów przygotował kalkulację dla 4-osobowej rodziny, która na osobę zużywa 3 m3 przez okres rozliczeniowy, czyli 2 miesiące. Zapłaci o 4,28 zł więcej. Rocznie to ok. 25 zł. Podwyżka wejdzie w życie z nowym rokiem.

- Nowelizacja do nowalizacji ustawy stwierdziła, że stawki będą obowiązywały do połowy roku, dosłownie 180 dni - mówił Tomasz Klemann. Zastrzegł równocześnie, że wojewoda może w trybie nadzorczym nie przyjąć dzisiejszej uchwały...

- Nie wiem, dlaczego wprowadza się nowe regulacje. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego teraz centralny regulator będzie badał tarfyfę wodno-ściekową lokalnej spółki komunalnej, której właścicielem jest gmina. Przecież w interesie mieszkańców jest by rada miejska to badała - komentował burmistrz Arseniusz Finster. Zadeklarował, że jako zgromadzenie wspólników spółki nie pozwoli prezesowi "szybować" z ceną. Bo wstępna ocena taryfy i tak ma być na miejscu.

Link do Mp3 (- Nie wiem, dlaczego wprowadza się nowe regulacje...)

Za podwyżką opłat było 16 rajców. Od głosu wstrzymało się 4: Marzenna Osowicka, Mariusz Brunka, Maciej Kasprzak (Projekt Chojnicka Ssamorządność) i Joanna Warczak (Platforma Obywatelska).

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl