Strona główna

Płacimy za przeszczep wątroby, dlaczego też nie za in vitro?

Płacimy za przeszczep wątroby, dlaczego też nie za in vitro?

2017-09-08 11:00:21  |  Agata Wiśniewska

- Z tej metody zrobiła się wojna ideologiczna a ja walczę o to, żeby była traktowana jako kontynuacja leczenia - mówił o in vitro na środowym posiedzeniu zespołu zadaniowego ds. opracowania i wdrożenia polityki zdrowotnej dr Marek Szymański. Lekarz zaznaczał, że do in vitro przystępuje się  dopiero wtedy, kiedy inne metody leczenia zawiodły.


Prowadzący własną klinikę w Bydgoszczy, specjalista endokrynologii ginekologicznej przez 2,5 godziny objaśniał metodę in vitro, ale i rozwiewał związane z nią mity m.in. te mówiące, że dzieci z in vitro są gorsze, z wadami wrodzonymi. - Nie ma żadnych przesłanek i opracowań, że in vitro generuje jakieś wady - mówił doktor Marek Szymański. In vitro stosuje się naprawdę w ostateczności, gdy inne metody leczenia zawiodły. – Przy uczciwym postępowaniu lekarskim nikt nie zaproponuje in vitro, jeśli będzie szansa zajścia w ciążę innymi metodami. Oczywiście, kobieta musi akceptować tę metodę, bo nikt jej do tego nie będzie zmuszał. Zdarza się, że Szymański po wstępnej diagnostyce niektórych par nie chce więcej oglądać. - Jeśli to są młodzi ludzie, bez problemów zdrowotnych to mówię idźcie i rozmnażajcie się. Ale kiedy długotrwałe starania nie przynoszą efektów trzeba podjąć konkretne działania. Wstępny zarys sytuacji daje badanie drożności jajowód, u mężczyzn badanie nasienia. - Do in vitro przystępuje się dopiero po kilku nieudanych inseminacjach - wyjaśniał specjalista.

Zgodnie z ustawą  może być zapładnianych sześć komórek. Szansa dojścia do tzw. piątego dnia rozwoju czyli blastocysty w najlepszych warunkach wynosi statystycznie 50 proc. - Państwo osiągnięcie jak będzie super funkcjonowało trzy blastocysty statystycznie. Jedną podacie i cieszmy się, żeby była ciąża a dwie mogą ulec zamrożeniu, ale tu jest odpowiedzialność osób, które podchodzą do tego procesu in vitro. Jeśli mają dziecko, to muszą mieć świadomość, że mają dwie blastocysty, obojętnie jak tego nie ujmiemy w ramy prawne, to jest ich potomstwo i odpowiedzialność, że skoro zdecydowali się na taką procedurę to mają jeszcze dwójkę dzieci i coś z nimi trzeba zrobić. Nikt nie rozlicza par, które namnożyły pięć czy siedem dzieci, urodziły i oddają do domu dziecka. Traktujmy to, że to jest jakaś przechowalnia. Jeśli przez 20 lat para nie zdecyduje się wykorzystać swoich zarodków te oddawane są do adopcji.


Link do Mp3 (Państwo osiągniecie jak będzie super funkcjonowało....)

 

Największą szansę na powodzenie metody in vitro mają panie poniżej 35 roku życia (41-43 proc. powodzenia). Ale zdaniem specjalisty z Bydgoszczy nie powinno się jej odmawiać także paniom po 42 roku życia, czy zupełnie młodym kobietom, które ze względów fizjologicznych nie są w stanie inaczej zajść w ciążę. - Moja najmłodsza pacjentka miała 27 lat, była po operacji usunięcia jajowodów.


- Ja nie akceptuję czegoś takiego, że przeszczep wątroby kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych i nikt nie rozlicza tego pacjenta, jaki on tryb życia prowadził, że my ze wspólnej kasy płacimy na ten przeszczep. Z reguły często jest marskość poalkoholowa i my to akceptujemy. (....) Oczywiście, że jestem za tym, żeby państwo finansowało in vitro. Myślę, że samorząd stara się naprawić to co państwo nie wykonało. Ja nie jestem za uporczywym dotowaniem pacjentek, ale im trzeba dać szanse - mówił endokrynolog ciesząc się, że Chojnice chcą pomagać kobietom finansować zabieg. Z doświadczeń przy rządowym programie wie, że koszty zapłodnienia pozaustrojowego, są  dla znacznej części par starających się o potomstwo barierą nie do przejścia.

Link do Mp3 (Walka o dziecko i staranie się o dziecko to jest choroba. To determinuje życie tych pacjentów, to jest choroba)

Kolejne spotkanie zespołu zadaniowego ds. ds. opracowania i wdrożenia programu polityki zdrowotnej pn. „Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic na lata 2017-2020” odbędzie się jeszcze przed sesją Rady Miasta zwołaną na 25 września.


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl