Strona główna

100 tys. zł dla Lotynia i 1,5 mln dla gminy Chojnice

100 tys. zł dla Lotynia i 1,5 mln dla gminy Chojnice

2017-08-24 15:18:28  |  Monika Szymecka

Specjalny bon za ofiarną pomoc i bohaterską postawę dziś na ręce sołtysa Lotynia przekazał wójt. 11 sierpnia to mieszkańcy tej wsi pierwsi wyruszyli ratować harcerzy z Suszka, choć sami także zostali mocno poszkodowani w wyniku nawałnicy. Pieniądze się więc przydadzą, bo potrzeby ogromne, mimo dotychczasowej wielkiej ofiarności ludzi. Nie zawiodły też inne samorządy, które w sumie gminie Chojnice deklarują przekazanie niespełna 1,5 mln zł. Straty szacuje się na 2 mln zł.


- Dwie miejscowości zdały prawdziwy egzamin, kierując się odruchami serca, humanitaryzmu i wzajemnej pomocy - Rytel i Lotyń. Ci mieszkańcy dali nam przykład, jak należy zachowywać się w takich tragicznych sytuacjach. Wszystkie służby poiwnny się od nich uczyć i ja się mogę po prostu od nich uczyć. Szczególnie powinni się uczyć politycy - okolicznych mieszkańców chwali Zbigniew Szczepański.

Link do Mp3 (- Dwie miejscowości zdały prawdziwy egzamin...)


- To na pewno się nam przyda, tym bardziej że wieś bardzo ucierpiała. Ludzie zdecydują. To co się u nas stało i dalej się dzieje, jest niewyobrażalne. Wolontariuszy mamy z całego kraju. Cały czas pracują, bo praca się nie skończyła. Na weekendy mamy ok. 200 wolontariuszy - osoby prywatne i harcerze - relacjonuje sołtys Arkadiusz Kubczak.

Link do Mp3 (- To na pewno nam się przyda...)

W wyniku żywiołu nie ucierpiały tylko cztery domy we wsi. Parku i ogródka jordanowskiego już nie ma. Droga dojazdowa do Lotynia także jest zniszczona. Połowa mieszkańców sołectwa jest bez prądu. Wiatrołomy z lotyńskiego parku usuwają pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg ze... Złotowa. Grupa dzieci z Lotynia, Sternowa i Jakubowa w tym tygodniu odpoczywa w Gdańsku.

Sołtys Lotynia dziękuje wszystkim, którzy przekazali pomoc rzeczową, finansową czy też swój wkład w porządkowanie wioski, wolontariuszim, harcerzom, strażakom zawodowym i ochotnikom, przedsiębiorcom, którzy oferują materiały budowlane. - Mam cały czas telefony, m.in. ze Śląska, Trójmiasta. Za chwilę będę musiał was opuścić, bo naprawdę muszę wrócić do swoich mieszkańców, by koordynować i pomagać - wyjaśniał dziennikarzom.

Deklaracje pomocy dla gminy Chojnice przekazały już samorządy z różnych stron kraju, m.in. z Warszawy, Suwałk, Kwidzynia, Łodzi, woj. dolnośląskiego czy świętokrzyskiego. Łączna suma to prawie 1,5 mln zł. W gminie straty oszacowano na 2 mln zł. - W infrastrukturze oświatowej nie mamy dużych strat, ok. 200 tys. zł, komunalnej też ok. tego, w drogowej pewnie pół miliona złotych. Koszty akcji ratowniczych to ok. pół miliona złotych - wylicza wójt gminy Chojnice.

Link do Mp3 (- W infrastrukturze oświatowej...)


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl