Strona główna

Debatowali 10 dni przed wyborami

Debatowali 10 dni przed wyborami

2017-08-11 15:56:19  |  Monika Szymecka

Wczoraj w świetlicy osiedla nr 3 odbyła się debata przed wyborami uzupełniającymi do rady miejskiej. 20 sierpnia mieszkańcy osiedla nr 3, czyli Słonecznego, Leśnego i Metalowca, będą mogli wybrać swojego przedstawiciela w radzie spośród trzech kandydatów: Aleksandry Stasińskiej (KWW Arseniusza Finstera), Macieja Kasprzaka (Projekt Chojnicka Samorządność) i Patryka Tobolskiego (Prawo i Sprawiedliwość). Organizatorem debaty był PChS.

Na początek uczestnicy debaty przedstawili swoją wizję pracy w radzie miejskiej, także z uwzględnieniem problemów osiedla. Aleksandra Stasińska z zawodu położona, była radna powiatowa, widziałaby siebie w komisji ds. społecznych i edukacji, bo z wykształcenia jest także edukatorem zdrowia i pedagogiem społecznym. Mówiła o budowie dróg osiedlowych, których gotowe projekty już czekają. Patryk Tobolski, z zawodu leśnik, chciałby zająć się ochroną środowiska i zadbać o zieleń, której, jak mówił, na osiedlu jest coraz mniej. Chciałby też wnieść spojrzenie młodych ludzi do rady. Maciej Kasprzak, nauczyciel i ratownik WOPR, widzi dla siebie następujące działki: edukacja, sport i problemy niepełnosprawnych. Sam jest ojcem niepełnosprawnego Miłosza. Chciałby, by ładne tereny na osiedlu przy lesie zagospodarować pod kątem rekreacji i sportu.

Jako że słuchaczy było jak na lekarstwo, w punkt było pytanie posła Aleksandra Mrówczyńskiego, jak zachęcić mieszkańców do udziału w życiu samorządu. Niewielu mieszkańców osiedla nr 3 pofatygowało się na spotkanie, dlatego zachęcamy do odsłuchania kilku fragmentów nagrań z debaty.

- Ja nie jestem z tego osiedla, ale przebywam na nim bardzo dużo, praktycznie wychowałem się na nim i nigdy nie zauważyłem żadnych obwieszczeń - Patryk Tobolski z PiS odparł na pytanie posła tejże partii. I zaproponował by więcej korzystać z mediów społecznościowych. - To najłatwiejszy sposób by dotrzeć do młodych ludzi, a ci przekażą starszym. Trzeba słuchać ludzi i robić to, co się wspólnie ustaliło.

Link do Mp3 (- Ja nie jestem z tego osiedla...)

- Ciężko dotrzeć do mieszkańców, dopóki nie zobaczą, że ich głos też współdecyduje o tym, co się dzieje - mówiła Aleksandra Stasińska. Poza rolą internetu, obwieszczenia osiedlowe widziałaby też chętnie w okolicznych sklepach. A że ciężko dociera się do mieszkańców, to może powiedzieć sama po sobie przy okazji akcji promujących zdrowie. Narzekała też na brak udziału mieszkańców w komisjach radu powiatu.

Link do Mp3 (- Ciężko dotrzeć do mieszkańców dopóki nie zobaczą...)

- Nasi mieszkańcy coraz częściej interesują się sprawami osiedla. Zaczynam być rozpoznawany jako wiceprzewodniczący osiedla - przyznał Maciej Kaprzak, która ma też przeróżne sygnały od mieszkańców, m.in. problemu z tablicą ogłoszeniową. - Nasze stowarzyszenie PChS może poszczycić się propagowaniem idei samorządności i postaw obywatelskich m.in. przez organizowanie pikniku obywatelskiego.

Link do Mp3 (- Nasi mieszkańcy coraz częściej interesują się sprawami osiedla...)

Czy mieszkańcy powinni mieć prawo głosu na sesjach RM?

- Oczywiście, że mieszkańcy powinni mieć głos w każdej sprawie - uważa kandydat PiS-u, który rzucił propozycję, by w ramach sesji uwzględnić czas na rozmowę z ludźmi.

Link do Mp3 (- Oczywiście, że mieszkańcy powinni mieć głos...)

- Są sprawy ważne i ważniejsze. Wszystko zależy od rangi. Sprawa jest otwarta - odpowiedziała była radna powiatowa.

Link do Mp3 (- Są sprawy ważne i ważniejsze...)

Z kolei Maciej Kasprzak zaproponował, by może wprowadzić punkt sprawy obywatelskie przy wolnych wnioskach radnych.

Link do Mp3 (- Można by wprowadzić taki punkt...)

Czy kandydaci podniosą rękę za podwyżką opłat za wodę i ścieki oraz przekazanie dochodów z Miejskich Wodociągów do budżetu miasta? Czy mieszkańcy mają płacić w wodzie np. na zawodowy klub Chojniczankę?

- Na pierwsze pytanie mówię całkowite nie - zadeklarował pan Patryk.

Link do Mp3 (- Na pierwsze pytanie mówię całkowite nie...)

Przeciw podwyżce była też pani Ola, która uważa, że pieniądze z zysków powinny być znaczone. - Jeżeli coś zyskamy, to powinno służyć wszystkim.

Link do Mp3 (- Jeżeli nie są one niczym podyktowane...)

Nie odpowiedział również pan Maciej, który sam ewentualny dochód przekazałby np. na niepełnosprawnych.

Link do Mp3 (- Jestem przeciwny jako mieszkaniec każdej podwyżce...)

 

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl