Strona główna

Thrasher Death - Encyklopedia Muzyki Chojnickiej

Thrasher Death - Encyklopedia Muzyki Chojnickiej

2017-08-01 17:25:17  |  Krzysztof Różycki

Chojnicka rockowa scena muzyczna zawsze prezentowała wysoki poziom. Pośród wielu zespołów, grających w latach ’80 XX wieku,  reprezentujących bardzo różne muzyczne style, silną grupę stanowiły grupy punk rockowe i metalowe. Niewątpliwie najbardziej znaną, metalową ekipą z tego okresu jest Thrasher Death.

Lata ’80 XX wieku przyniosły zjawisko określane jako boom polskiego rocka. W ówczesnej sytuacji polityczno- gospodarczej Polski muzyka rockowa stała się ogniwem spajającym ludzi. Była swoistym buntem przeciw władzy i ustrojowi, który narzucał społeczeństwu sztywne ramy moralne i światopoglądowe. Powstały takie grupy jak: Lady Pank, Lombard, Turbo, Oddział Zamknięty, Maanam, a także te które z założenia nie wpisywały się w mainstreamową stylistykę: Dezerter, Armia, Kryzys, Kult, TSA i wiele innych.

Władze traktowały muzyków rockowych z pobłażaniem, pozwalając na rozwój Festiwalu w Jarocinie. W ich mniemaniu, był to swoisty wentyl bezpieczeństwa, dzięki któremu można było kontrolować nastroje społeczne i rozładowywać ewentualne napięcia. Niestety dla nich była to broń obosieczna, o czym mieli się przekonać w niedługim czasie. Obok muzyki „środka” i tej zaangażowanej politycznie, zaczęło się tworzyć środowisko określane jako podziemie. Młodzi ludzie, którym przetarto pierwsze szlaki na rockowej scenie, świadomi swoich gustów i zapatrzeni w idoli zza oceanu, chcieli grać głośniej i szybciej.

Początki Thrasher Death sięgają 1985 roku. Początkowo istnieli pod takimi szyldami jak: Trolle i Slaver, by ostatecznie przyjąć nazwę, z którą są kojarzeni do dziś. Nazwa, która z biegiem czasu zaczęła się pojawiać także w pismach branżowych za granicą. Zanim do tego doszło, muzycy TD borykali się z typowymi w tym okresie problemami, które towarzyszyły młodym grupom. Brak sprzętu (rodzima produkcja instrumentów i nagłośnienia nie stała na najwyższym poziomie), znalezienie miejsca na próby czy nagranie taśmy demo na wątpliwej jakości sprzęcie było szczytem marzeń.

Mimo tych przeciwności, zespół koncertuje i nagrywa pierwsze demo „You Must Kill”, które powstało w październiku 1987 roku. Znalazło się na nim sześć kompozycji: „Ave Destruction”, „Master Of The Night”, „You Must Kill”, „Black Angel”, „The Rot”, „I Am Death”. Na swoim podwórku byli już dobrze znani, przyszedł więc czas by twórczość Thrasher Death zaprezentować szerszemu odbiorcy. Pojawiają się na kilku znaczących imprezach, m.in. na Drrramie 1987 w Pruszczu Gdańskim, gdzie grają u boku takich zespołów jak Vader, Destroyer, Imperator i Modor.

Link do YouTube

W czerwcu 1988 roku ukazuje się drugie demo „Women Die”, które zostało nagrane w ARP Studio Szczecin. Rola perkusisty na tym wydawnictwie przypadła Norbertowi Różańskiemu - ówczesnemu muzykowi szczecińskiej grupy Merciless Death. Na kasecie umieszczono siedem utworów: „Intro (Otchłań Cierpień), „Czarny Anioł”, „Czarne Xsięstwo”, „Kobiety Umierają”, „Ave Destruction”, „Przyjdź Śmierć”, „Outro”. 12.02.88 r. biorą udział w koncercie Metal Attack w Szczecinie obok takich grup jak: Merciless Death, Piekielne Wrota, Scarecrow. 19.03.88 r. wyjeżdżają na Thrash Meeting do Chodzieży, gdzie grają obok Slavoy, Imperator, Dragon, Wolf Spider oraz gościa z Duńskiego undergroundu Desexult. Niedługo po tym przyszła kolej na ponowny gig w Szczecinie obok Imperator i Trytant.

Kolejny materiał został zarejestrowany podczas  koncertu w hali „OSiR" w Chojnicach 16 stycznia 1988 roku. „You Must Kill – Live” zawiera koncertowe wersje utworów „Ave Destruction”, „I Am Death”, „You Must Kill”, „The Rot”, „Black Angel”, „Master of the Night”. Rok 1989 wiąże się z zawieszeniem działalności, w związku powołaniem do obowiązkowej służby wojskowej jednego z muzyków. Zespół powrócił na scenę w 1991 roku i w nieco zmienionym składzie koncertował do 1992 roku, kiedy to Thrasher Death zakończył działalność, a gitarzyści Grzegorz Śmigielski i Anatol Glaser zakładają grupę Psychotron.

Reaktywacja nastąpiła pod koniec 2007 roku. Jak na Thrasher Death przystało, zrobili to z przytupem, dając wspólny koncert ze szczecińskim Quo Vadis. Na początku 2008 roku grupa ruszyła w trasę koncertową do Niemiec i Holandii, następnie zagrali m.in. w Chojnicach z No Heaven Awaits Us i One Foot Japan oraz uczestniczyli w projekcie „Szkoła rocka”, skierowanym do młodych osób, które rozpoczynały swoją przygodę z muzyką. Na jakiś czas ponownie umilkli, by pojawić się 16.07.2011 na nietypowej, zamkniętej imprezie „Double Trouble Wedd Fest”.

W kwietniu 2011 roku nakładem szwedzkiej wytwórni I Hate Records ukazała się płyta Thrasher Death "Slaver". Limitowany nakład (500 egzemplarzy) skierowany jest do fanów grupy, którzy do tej pory w swoich zbiorach posiadali jedynie zdarte taśmy magnetofonowe sprzed ponad dwudziestu lat. Na wydawnictwo "Slaver" składają się nagrania pochodzące z pierwszego demo ”You Must Kill”, które powstało w październiku 1987 roku, drugiego demo ”Women Die” nagranego w czerwcu 1988 roku w ARP Studio Szczecin, materiału ”You Must Kill – Live” zarejestrowanego podczas koncertu w hali "OSiR" w Chojnicach 16 stycznia 1988 roku, a także niepublikowane do tej pory nagrania z 1986 roku.

23.01.2012 zagrali w gdyńskim klubie „Ucho” razem z Virgin Snatch, Thy Disease, Milczeniem Owiec, Traumą i Calm Hatchery. Koncert był częścią trasy „Covan Wake The Fuck Up Tour 2012”. Dwa miesiące później pojawili się na Rock In Szczecin 2012, grając obok Quo Vadis, Othis, Mortis Dei i innych. W maju ponownie ruszyli na niemiecko-holenderską trasę, grając m.in. w Hengelo, Emsdetten, Münster i Aachen. W większości koncertów TD towarzyszył zespół New World Depression z naszego miasta partnerskiego. W czerwcu zagrali na Czeczesa Festival 2012.

Link do YouTube

W tym samym roku ukazała się książka Wojciecha Lisa i Tomasza Godlewskiego „Jaskinia hałasu” prezentująca historię metalowego undergroundu lat ’80. Thrasher Death jest tam opisywany jako jeden z pierwszych, prawdziwych zespołów metalowych w Polsce i duża inspiracja dla całego pokolenia. W grudniu 2015 ukazuje się album grupy Vader „Future of the Past II – Hell in the East”, zawierający wyłącznie covery utworów polskich zespołów. Pośród dwunastu utworów znalazł się także „Czarny anioł” Thrasher Death. W 2014 roku ukazuje się książka „Vader: Wojna totalna” autorstwa Jarosława Szubrychta. Na jej stronach Grzegorz Śmigielski wypowiada się o kontaktach Thrasher Death z grupą Vader w latach ‘80.

Link do YouTube

Tak kończy się historia najbardziej znanej chojnickiej grupy. Mimo upływu lat muzyka Thrasher Death nadal istnieje w świadomości wielu osób. Jest w niej dzikość, bezkompromisowość i świeżość, która nadal zachwyca naturalnością. Muzycy, którzy brali udział w tym projekcie, udzielali się także w wielu innych przedsięwzięciach.

 

Na przestrzeni lat Thrasher Death tworzyli:

gitary

Anatol Glaser (Slaver, Psychotron, No Heaven Awaits Us, No Remorse, Rocket Shots, SunKingRoad, Mass Insanity)

Grzegorz Śmigielski (Kop, Hell Fire, Slaver, Psychotron)

gitara basowa

Wojciech Szlachetka (Slaver, Psychotron)

Ryszard Bujak (Harrier, Sta Viator, Psychotron, Serce)

Piotr Kwaśnik (Closed Eye Vision,Payday, No Heaven Awaits Us, Schizma,1125)

Krystian Aszyk (Str8, Kokon, The Evergreen, SunKingRoad, Moringa)

perkusja

Zbigniew Tyborski (Slaver)

Wojciech Brzeziński (Slaver)

Norbert Różański (Mortuary, Intolerance, Merciless Death, Acid Rotten but O.K., Black Stone)

Maciej Pick (Ghostbusters, Danger)

Karol Blok (In Mulieribus, Yassarian, Strategy, Immense Decay, Rocket Shots)

Paweł Krause (SunKingRoad, Big Band Chojnice, Niepokorni, Kocioł, Jam Band, Wookman)

wokal

Stanisław Bąk (Slaver)

Robert Laskowski

Piotr Fryca (Closed Eye Visions, Rocket Shots)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl