Strona główna

Przy otwartej kurtynie, ale bez manifestowania poglądów

Przy otwartej kurtynie, ale bez manifestowania poglądów

2017-07-04 13:06:09  |  Monika Szymecka

To założenia burmistrza. Jutro (5.07) o 11 w ratuszu pierwsze zebranie zespołu, który ma stworzyć program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic. Uwagi co do jego składu zgłasza opozycja w radzie miejskiej, bo nie ujęto wszystkich zgłoszonych przez organizacje katolickie. Właśnie tam duże kontrowersje wzbudziła zapowiedź finansowania in vitro. - Czy uda się zbudować kompromis? - pyta radny Mariusz Brunka. - Tu nie chodzi o żadne budowanie kompromisów - odpowiada burmistrz, który sam zainicjował pomysł dotowania pozaustrojowego zapłodnienia podczas czarnego protestu w Dniu Kobiet.


Arseniusz Finster chciałby, żeby powołanemu przez niego zespołowi udało się stworzyć program wsparcia prokreacji dla chojniczan w ciągu dwóch miesięcy. Oprócz radnych i urzędników zatwierdził czterech ekspertów. Stowarzyszenia katolickie zgłosiły ich jednak więcej. W zarządzeniu burmistrza widnieją dwa nazwiska. Adelina Jarzemska to pedagog zgłoszona przez Stowarzyszenie Katolickie Więź. Natomiast Ks. Janusz Chyła, który krytycznie zareagował na pomysł burmistrza Chojnic, zaproponował cztery osoby. Arseniusz Finster z tego grona wybrał   dr nauk med. Aleksandrę Kicińską. Odrzucił trzy osoby: Janinę Kłosowską - organizatorkę marszów dla życia oraz małżeństwo Martynę i Wojciecha Tomaszewskich, nie uznając ich jako ekspertów.

- Uważam, że każdy kto bedzie się chciał wypowiedzieć, będzie mógł się wypowiedzieć. Zespół powinien pracować przy otwartej kurtynie - zapowiada burmistrz, przy czym od razu zaznacza: - Uprzejmie proszę, by osoby chcące zaanagażować się w prace zespołu i chcą przyjść poza jego składem, żeby przyszły pracować, a nie manifestować swoje poglądy.

Link do Mp3 (- W tym wniosku są jeszcze trzy inne osoby...)


Burmistrz Chojnic uważa, że doprowadził do równowagi w składzie zespołu, bo wśród powołanych ekspertów są po dwie osoby związane z naprotechnologią i z in vitro.

Radny Projektu Chojnicka Samorządność Mariusz Brunka przypomina zapowiedź burmistrza o otwartej formule zespołu. - Pan i tak korzysta ze zdecydowanej przewagi - wytknął, bo w składzie w większości są radni z klubu burmistrza i pracownicy ratusza, więc przy tym podział ekspertów na pół niewiele daje. - Panie burmistrzu, jeszcze na wejściu zdecydował się pan dokonać swoistego recenzowania kompetencji po stronie osób zgłoszonych jako eksperci.  A przecież i tak nie mają prawa głosu.

Link do Mp3 (- Przypominam, że zapowiedział pan otwartą formułę...)


- Mam szereg różnych wątpliwości czy nie powinniśmy w ogóle osobno pracować nad programem in vitro i osobno nad programem związanym z naprotechnologią - przyznał włodarz na forum rady miejskiej, która podejmując pierwszą uchwałę w tej sprawie celowo nie wpisała nawet sformułowania in vitro.

Link do Mp3 (- Mam szereg wątpliwości czy nie powinniśmy w ogóle...)


Mariusz Brunka wyraził swój niepokój o budowanie kompromisu, bo taki był cel. - Pan po prostu nam zafunduje zwykłą wojenkę światopoglądową - zwrócił się do Finstera.

Link do Mp3 (- Pan po prostu nam zafunduje wojenkę światopoglądową...)


- Tu nie chodzi o żadne budowanie kompromisów - jeszcze raz dobitnie zaznaczył włodarz miasta. Choć sam, jak mówi, jest i za in vitro, i za naprotechnologią. - Ja nie buduję żadnych kompromisów i nie przekonam ks. dr Janusza Chyły do in vitro.

Link do Mp3 (- Tu nie chodzi o żadne budowanie kompromisów...)

Skład zespołu ds. opracowania programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic na lata 2017 - 2020: wiceburmistrz Edward Pietrzyk - przewodniczący, burmistrz Arseniusz Finster - koordynator, radni: Joanna Warczak, Marzenna Osowicka, Maria Sulima-Sułkowska, Antoni Szlanga, Marcin Łęgowski, Józef Skiba oraz urzędnik Grzegorz Czarnowski z wydziału edukacji, wychowania i zdrowia.

Eksperci: dr hab. n. med. ginekolog, onkolog Marek Szymański; dr n. med. internista, lekarz rodzinny Aleksandra Maria Kicińska; psycholog Aldona Jurkowska-Groth i pedagog Adelina Jarzemska.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl