Strona główna

Chojny - Encyklopedia Muzyki Chojnickiej

Chojny - Encyklopedia Muzyki Chojnickiej

2017-07-01 17:02:21  |  Krzysztof Różycki

Muzyka jest taką dziedziną działalności artystycznej, która w Chojnicach zawsze miała silną pozycję. Na przestrzeni lat, w naszym mieście powstało wiele zespołów, grup i kapel tworzących różnorodną muzykę, reprezentujących całe spektrum muzycznych stylów. Ten projekt poświęcony jest osobom zaangażowanym w tworzenie chojnickiej muzyki. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu zasłuży na miano tytułowej encyklopedii.


Na przełomie lat 50. i 60. oraz w latach 70. XX wieku, sytuacja osób parających się muzyką nie była łatwa. Centralna władza akceptowała, zatwierdzała oraz określała sztywne ramy twórczej ekspresji, która mogła gościć na polskich estradach. Co więcej, dzięki przychylności władz, zespoły mogły liczyć na udział w imprezach organizowanych przez lokalne jednostki kulturalno oświatowe (często pod sztandarami ZMS, a następnie ZSMP), te najbardziej prorządowe doświadczały nawet zaszczytu wyjazdu za granicę, do bratnich socjalistycznych krajów.

W tym okresie niemałą rolę odgrywała cenzura. Jej funkcjonariusze sprawowali nadzór nad wszelkimi informacjami, jakie miały trafić do rozpowszechnienia. W przypadku muzyków, cenzorzy swoją uwagę kierowali głównie na teksty piosenek. Eliminowano wszelkie słowa lub stwierdzenia krytykujące władzę i ustrój, w tekstach nie można było negatywnie wyrażać się o życiu w komunistycznym PRL-u. Autorzy tekstów przez lata wypracowali metody omijania absurdalnych przepisów, niestety musieli zmagać się z tym tworem do jego upadku, czyli do 1990 roku.

Polski Bigbit był tęsknym spojrzeniem w stronę zachodu, próbą przeniesienia na polski grunt muzycznych trendów królujących w tym czasie na świecie. Pojęcie Bigbit zostało wymyślone i rozpropagowane przez Franciszka Walickiego, dziennikarza muzycznego, autora tekstów, współtwórcy wielu zespołów muzycznych, powszechnie uznawanego za prekursora polskiego Bigbitu. Najbardziej znani przedstawiciele tego gatunku, to: Niebiesko-Czarni, Czerwono- Czarni, Nastolatki, Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy i wielu innych.

W chojnickich realiach życie towarzyskie, na przełomie lat 60. i 70, toczyło się wokół klubów „Medyk” oraz restauracji „Piast”. W tych miejscach odbywały się sobotnie dancingi oraz niedzielne „Fivy”, imprezy, które zgodnie z nazwą zaczynały się o 17.00. Z „Medykiem” związany był zespół, który bardzo mocno zapisał się w historii chojnickiej muzyki. Chojny, bo o nim mowa, powstał przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Chojnicach. Założycielem był Kazimierz Pawelczyk, zaś opiekę na grupą objął ówczesny dyrektor chojnickiego szpitala dr Augustyn Witkowski.

Chojny postawiły na dość ryzykowne i jednocześnie oryginalne posunięcie. Pełnej energii, pulsującej muzyce, towarzyszyły teksty śpiewane w gwarze kaszubskiej, jednym słowem, grupa postawiła na lokalną spuściznę kulturową. Tę wyjątkowość podkreślała osoba dr Józefa Bruskiego, znakomitego kaszubskiego gawędziarza i pasjonata kultury Kaszub. Bruski podróżował z zespołem i podczas przerw w ich koncertach, zabawiał publiczność gawędami i opowiastkami z kręgów kultury kaszubskiej.

 

Link do Mp3 (Chojny - Dziso take mode)

 

Rosnąca popularność na lokalnej scenie oraz udane połączenie muzyki rock’n’rollowej z kaszubską gwarą, odbiło się echem w ogólnopolskich mediach, a także przełożyło się na wzmożoną działalność koncertową. Zespół pojawił się w programie „Telewizyjny Ekran Młodych”, który prowadzili m.in. Janusz Weiss, Bogusław Wołoszański i Bożena Walter. Ten okres zaowocował wieloma wyróżnieniami i nagrodami, Chojny co roku występowały na Festiwalu Służby Zdrowia w Polanicy Zdroju, stając się znakiem rozpoznawczym tej imprezy.

 

Link do Mp3 (Chojny - Nie będę się żenił)

 

Zakończenie działalności grupy, łączy się z nagłą śmiercią dr Bruskiego (1974), a następnie odejściem dr Augustyna Witkowskiego (1979). Historię zespołu Chojny tworzyło wiele osób, w jego składzie znaleźli się m.in. Feliks Wałdoch, Kazimierz Pawelczyk, Henryk Czupa, Gerard Studziński, Marian Marianowski, Roman Fiksa, Krystyna Czupa, Zenon Nowak, Zygmunt Kłos, Krzysztof Korczak, Włodzimierz Ossowski, Jolanta Hilomer, Zdzisław Kallas, Maciej Ziółkowski, Andrzej Steliga i Danuta Feder.

 

Link do Mp3 (Chojny - Trąbi trąbka trąbi)

 

Fotografie i nagrania pochodzą z prywatnych zbiorów pani Anny Nowak. Za miesiąc przedstawimy sylwetkę kolejnego zespołu.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl