Strona główna

Woda zdatna do kąpieli. W gminie zbadano cztery miejsca

Woda zdatna do kąpieli. W gminie zbadano cztery miejsca

2017-06-29 13:34:32  |  Monika Szymecka

Oficjalnie miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli na terenie gminy Chojnice są trzy: Charzykowy, Małe Swornegacie i Swornegacie. I tam bezpieczeństwa strzegą ratownicy. Nie ma ich na plaży w Chojniczkach, ale że można spotkać tam wielu plażowiczów, to urzędnicy zlecili badanie także tamtejszego jeziora. Okazało się, że Niedźwiedzie jest najczystsze.


Obowiązek badania wód wynika z Prawa wodnego. W gminie nie ma co prawda żadnego kąpieliska, są za to tzw. miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli. Te muszą być badane dwa razy - przed rozpoczęciem sezonu i w trakcie. - W trzech miejscach przeznaczonych do kąpieli na terenie gm. Chojnice, czyli Swornegacie, Małe Swornegacie i Charzykowy, jest pozytywna ocena sanepidu - informuje Andrzej Brunka, dyrektor wydziału ochrony środowiska w UG Chojnice.

Link do Mp3 (- W trzech miejscach przeznaczonych do kąpieli...)

Dodatkowo urzędnicy zlecili tucholskiemu laboratorium badanie wody j. Niedźwiedziego. Okazało się, że ten akwen jest najczystszy. - Ta woda jest super, są najlepsze wyniki - przyznaje dyrektor Brunka.

Gmina Chojnice na zabezpieczenie trzech miejsc, a także czerwcowego triathlonu w Charzykowach, przekazała WOPR-owi 100 tys. zł. - My zabezpieczamy ratowników - czterech w Charzykowach i po dwóch w Małych Swornegaciach i Swornegaciach - informuje wójt Zbigniew Szczepański.

Link do Mp3 (- My zabezpieczamy ratowników...)

Na terenie gminy Chojnice jest co prawda dużo więcej jezior, dlatego włodarz nie chce wybierać tych spośród nich, które będą zabezpieczone i różnicować mieszkańców. Tym bardziej, że ani miasto, ani powiat nie dokładają do kosztów zabezpieczenia w ratowników.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl