Strona główna

Historia chojnickiego kolejnictwa

Historia chojnickiego kolejnictwa

2017-06-03 20:48:58  |  Krzysztof Różycki

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zorganizowało w sobotę (3.06) otwarcie sali tradycji kolejowej w Chojnicach. Znajduje się ona w miejscu, gdzie przed laty działała restauracja dworcowa w budynku stacyjnym.

Grupa pasjonatów z Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei przygotowała wystawę, która młodszemu pokoleniu miała przybliżyć historię polskiego kolejnictwa, zaś osobom nieco starszym pozwoli się przenieść do czasów dzieciństwa, wywołując przy okazji nostalgiczne wspomnienia. Pani Ewa odnalazła pośród zdjęć zgromadzonych na wystawie, swojego ojca. Oprócz dokumentacji fotograficznej, na wystawie zgromadzono dokumentację techniczną, mapy, tablice kierunkowe, sprzęt będący na wyposażeniu kas biletowych, lampy kolejowe czy umundurowanie.

Spore zainteresowanie budził pokaźnych rozmiarów aparat blokowy, który służył do sterowania ruchu kolejowego. Dawniej używano go do przestawiania zwrotnic z poziomu nastawni. Mateusz Ginter - sekretarz Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, nie ukrywał dumy z posiadania tego poniemieckiego urządzenia z okresu międzywojennego. Ten konkretny egzemplarz trafił do Chojnic z Morąga, dzięki uprzejmości PKP PLK Olsztyn. Na wystawie znalazły się także pulpity sterownicze pochodzące z rozebranych składów, z modeli: EN 57 produkowanego we wrocławskim Pafawagu i jednostki spalinowej, która kiedyś kursowała na trasach Chojnice - Piła, Chojnice- Szczecinek oraz Chojnice - Kościerzyna.

Jak mówi sekretarz stowarzyszenia, zebrane eksponaty to efekt wielomiesięcznej działalności. Wiele z nich trafiło do pasjonatów dzięki wsparciu m.in. pani Teresy Krawczyk z Polregio, przedstawicieli PKP PLK, a także chojnickich kolejarzy, którzy przekazali swoje prywatne zbiory chojnickiemu stowarzyszeniu. Otwarciu sali tradycji towarzyszyła prezentacja taboru. Na peronie nr 2 na zwiedzających czekały zarówno nowoczesne, jak i wiekowe jednostki użytkowane przez PKP.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez cały okres wakacyjny, w soboty i niedziele w godzinach 14 - 19, oraz w czwartki w godzinach 16 -19.  Z wyjątkiem dni 17.06, 8.07 oraz 22.07, kiedy będą miały miejsce inne wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie. Dla grup zorganizowanych, możliwe jest udostępnienie wystawy w innych terminach, po uzgodnieniu telefonicznym 692 091 977 lub mailowym smkchojnice@wp.pl.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl