Strona główna

W tym roku rolnicy muszą się spieszyć

W tym roku rolnicy muszą się spieszyć

2017-04-18 12:20:24  |  Monika Szymecka

Do 15 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski na płatności obszarowe.


Rolnicy na wypełnienie i złożenie dokumentów mają 2 miesiące. Kto jeszcze z tego nie skorzystał, niech nie zwleka na ostatni moment. - W ostatnich latach termin 15 maja był przesuwany dwukrotnie do połowy czerwca. W tym są zapowiedzi, że takiego przesunięcia nie będzie - przestrzega kierownik chojnickiego oddziału ARiMR Bartosz Bluma. Warto skorzystać z tej okazji, bo spóźnialscy stracą 1 % za każdy dzień zwłoki.

- Samo wystąpienie o przesunięcie terminów do Brukseli to ponad miesięczna procedura - wyjaśnia chojniczanin Andrzej Dolny, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.      Apeluje, by ruszyć do boju, tym bardziej, że siewy się kończą.

Dolny informuje także o uruchomieniu pieniędzy na ubezpieczenia upraw rolniczych. - To niebagatelna kwota ponad 900 milionów złotych.
W planie na przyszły rok ministerstwo rolnictwa ma powstanie jednej firmy ubezpieczeniowej, która bezpośrednio zająć się tematem. - Teraz obsługę prowadzi 4,5 towarzystw ubezpieczeniowych - informuje dyrektor PORD.
Ze spotkania z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem przywiózł także zapowiedzi stworzenia jednej centralnej jednostki zajmującej się kontrolą żywności. Co ma ułatwić rolnikom sprzedaż płodów prosto z roli. Z kolei na jesień w gminach odbędą się spotkania  ws. nowego tworu, jakim jest spółdzielczość rolnicza. - To nie to samo co grupa producencka - zastrzega.

Chojnicki ARiMR zaprasza do odwiedzania strony internetowej, na której rolnicy znajdą informacje o naborach wraz z wzorami dokumentów na szereg programów inwestycyjnych albo bezpośredniej wizyty w biurze przy ul. Kościerskiej 10 (dawny budynek Telekomunikacji).

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl