Strona główna

Podwyżka za śmieci, a może obniżka?

Podwyżka za śmieci, a może obniżka?

2017-04-11 10:52:17  |  Agata Wiśniewska

 

Jaką politykę miasto przyjmie w zakresie odpadów dowiemy się za dobry miesiąc, kiedy to rozstrzygnięty zostanie przetarg na ich odbiór i wywóz.          - Ogłaszamy zbiórkę z czterech sektorów na okres od 1 lipca 2017 do 31 maja 2021, czyli chcielibyśmy ten temat załatwić na cztery lata - mówi burmistrz Arseniusz Finster, licząc że długi czas zlecenia wpłynie na lepszą cenę.


Od 1 stycznia 2015 roku śmieci od chojniczan odbierają dwie firmy: ZOM Andrzeja Pestki i ZZO Nowy Dwór Sp. z o.o. Pierwsza z wymienionych obsługuje trzy z czterech sektorów, na jakie podzielone zostało miasto. Umowa z firmami kończy się 30 czerwca br. - My nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. Byliśmy zadowolni zarówno z jednej, jak i drugiej firmy. Wiadomo monity od mieszkańców się zdarzały, ale były rozwiązywane bardzo szybko, na telefon - chwali obecnych odbiorców Łukasz Prill z wydziału komunalnego chojnickiego ratusza. Ogłoszenie o przetargu na odbiór i wywóz odpadów do ZZO w Nowym Dworze na okres 47 miesięcy lada chwila powinno znaleźć się na miejskim BIP-ie.

- To jest bardzo ważny przetarg, bo od niego będzie zależeć czy pozostawimy podatek za wytwarzanie odpadów komunalnych na tym poziomie, na którym jest, czy będziemy zmuszeni go podnieść lub obniżyć, bo tak też się może wydarzyć - mówi burmistrz Arseniusz Finster. Zdaniem włodarza zlecenie na okres prawie 4 lat może wpłynąć korzystnie na cenę usługi. Do tej pory urząd ogłaszał przetargi na krótsze okresy (1,5 i 2,5 roku). - Firmy wolą mieć perspektywę kilku lat niż jednego roku. Mam nadzieję, że uzyskamy niższą cenę. Chociaż z jednej strony koszty pracy rosną, bo najniższa krajowa rośnie co roku, koszty paliw utrzymują się na dobrym poziomie, one nie wzrosły. Możemy spodziewać się kilkukprocentowego wzrostu tych kosztów, ale miejmy nadzieję, że to będzie taki inflacyjny - mówi Finster.


Część mieszkańców Chojnic bardzo sceptycznie podchodziła do kwestii wystawiania swoich pojemników na odpady w dniu zbiórki przed posesję. Wcześniej nie musieli tego robić.             - Jeszcze nad tym dyskutujemy, ale raczej zostanie tak jak było. Z domów jednorodzinnych mieszkańcy będą zobligowani do wystawiania kubłów przed 6 rano - informuje Łukasz Prill.

Koszty zbiórki, transportu i zagospodarowania odpadów w Chojnicach za 2016 rok wyniosły 4,2 mln zł.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl